Tutmayın küçük enişteyi: Aliyev millete meydan okuyor

21 Mayıs 2013 Salı, 14:37

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Eurovision şarkı yarışmasında ülkesinin Rusya’ya neden sıfır puan verdiğiyle ilgili soruşturma başlatılmasını istedi.

Yetkililere göre, telefon oylamalarında ve resmi Azeri jürisinde Rusya’nın şarkısına büyük destek verildi. Devlet yayın kurumu oylamada ihlaller olabileceğini bildirdi.
Rusya, Azerbaycan adına katılan Farid Mammadov’a en yüksek puan olan 12’yi vermişti.
BU YIL DANİMARKA BİRİNCİ OLDU
Mammadov yarışmanın galibi Danimarkalı Emmelie de Forest’in ardından ikinci oldu. İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen yarışmada, Rus temsilci Dina Garipova ise beşinci oldu.
OYLAR YENİDEN SAYILIYOR
Azerbaycan’ın Rusya Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu Cumhurbaşkanı Aliyev’in soruşturma emri verdiğini ve oyların yeniden sayıldığını bildirdi.
Bülbüloğlu çok sayıda Azeri’nin cep telefonu mesajlarıyla verdikleri oylarla Rusya’yı desteklediğini anlattı. Bülbüloğlu, “Bu verilere göre Rusya Azerbaycan’dan 10 puan almalıydı. Azeri televizyonunda bu konuyla ilgili açıklama yapılacak” dedi.
Devlet Televizyonu Genel Müdürü Kamil Guliyev de “Büyük olasılıkla belli bir çıkar çevresinin neden olduğu bu olayın, Rus ve Azeri halkları arasındaki kardeşçe ilişkiyi gölgelememesini samimiyetle umuyoruz” dedi.
Geçen yılkı yarışmaya ev sahipliği yapan Azerbaycan geçmişte bazı gerginlikler yaşansa da, geleneksel olarak Moskova’yla iyi ilişkiler kurmaya özen gösteriyor.

 

BBC Türkçe

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz