Akil’den “Başkanlıktan vazgeç” çağrısı

21 Mayıs 2013 Salı, 11:14

Akil insanlar heyetinde yer alan Ahmet Taşgetiren, başkanlık sistemi ısrarının çözüm sürecine zarar vereceğini savunarak Başbakan Erdoğan’a ‘vazgeç’ çağrısında bulundu.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, başkanlık sistemi isteğine, muhalefet partilerinin, bazı toplumsal kesimlerin ardından akil insanlardan da karşı çıkış geldi. Akil İnsanlar İç Anadolu Bölgesi Başkanı gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren  Cumhuriyet Gazetesi’ne  yaptığı açıklamada, akil insanlar heyeti olarak çözüm sürecini anlatmak için İç Anadolu’da yaptıkları görüşmelerde, AKP’nin başkanlık sistemi önerisinin önemli bir soru işareti olarak ortaya çıktığını söyledi.

BU İSTEK SORUN YARATIYOR

Görüştükleri vatandaşlar ve toplumsal kesimlerin çözüm süreciyle başkanlık sistemi arasında bağ kurduklarını belirten Taşgetiren, “Başkanlık sistemi isteğinin özellikle çözüm süreci içinde gündeme gelmesi problem yaratıyor. Bunu gözlüyoruz. Benim gördüğüm, toplum zemininde çözüm sürecinde başkanlık sistemiyle ilgili bir karşılıklılık tarzında algılama var. Yani başkanlık karşılığında bir şeylerin verileceği gibi bir yaklaşım var. Bu algı çözüm süreci açısından problem yaratıyor. Ben özellikle çözüm sürecinde başkanlığın gündemde olmasının sıkıntı yarattığını düşünüyorum. Başbakan, başkanlık sistemi isteğini yeniden düşünmeli, gözden geçirmeli” diye konuştu.

BAŞBAKAN’A DA İLETTİM

Taşgetiren, 10 Mayıs’ta akil insanlar heyetinin bölge başkanları, başkanvekilleri ve sekreterlerinin katılımıyla Başbakan Erdoğan’la yaptıkları toplantıda, bu konudaki düşüncesini bizzat ilettiğini de bildirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz