Suriye Hatay’ı Mı İstiyor?

19 Mayıs 2013 Pazar, 16:15
“ Murat Sökmenoğlu, “Suriye’deki rejimin bitmeyen hayali, Hatay’ı kendi topraklarına katmaktır” dedi. „
Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in oğlu ve TBMM eski başkanvekili, eski MHP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, “Suriye’deki rejimin bitmeyen hayali, Hatay’ı kendi topraklarına katmaktır. Haritalarında Hatay’ı kendi sınırları içinde gösterirler’’ dedi.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte gittiği ve 51 kişinin bombalı saldırı sonucu hayatını katbettiği Reyhanlı’dan dönen Sökmenoğlu, izlenimlerini Gazeteport’a anlattı ve şunları söyledi:

HATAY HAYALİ: Suriye’deki rejimin yıllardır bitmeyen bir Hatay hayali vardır. Her 23 Temmuz günü biz Hatay’ın Anavatana katılışını kutlarız, onlar Hatay’ı Suriye topraklarına katacakları hayallerini canlandırırlar. Bugün Suriye’deki devlet kurumlarında  asılı haritalarda bile, Hatay hala Suriye toprakları içinde gösterilir. Bu hayalleri 1939’dan beri devam ediyor.

REYHANLI VE SAMANDAĞ: Reyhanlı ve Samandağ çok önemli iki yerdir. ‘Bombalar Samandağ’dan geldi, bombacılar Samandağlı’ gibi söylemler çok tehlikeli. Kanıtlamadan Samandağlı vatandaş incitilmemeli. Hatay’da  Musevisi, Ortodoksu, Müslümanı hep beraber yaşıyor. Alevi Sünni çatışması Hatay’da 1978’de de denendi başarılı olamadı.

DOKTOR DÖVÜYORLAR: Suriye olayına bir şekilde bulaştırıldık. Suriye’den gelenler Hatay’da akrabalarının yanına sığındı. Ama bir de, sınır delik deşik olduğu için, gelenler var. Bunlar kim, Muhaberat’ın adamı mı, içimizi karıştırmaya mı geldiler ? Kontrolsüz güçler var. Ajanlar var. Hastanede doktor döven Suriyeliler var, sonra da halk bunlarla karşu karşıya geliyor.

SON PATLAMA: Son olarak mazot deposunda patlama oldu, 9 kişi öldü. Bu olayın kaçak mazot işi ya da kaçakçıların işi olduğuna vatandaş inanmıyor. Suriye ile bağlantılı görüyor. Patlayan mazot deposu Suriye ordusundan kaçan askerlerin barındığı, Apaydın kampına yakın bir mesafede. Hatay’da arazi tip araç kalmadı. Hepsi çalınıyor üzerine makineli tüfek yerleşririlip Suriye’deki iç savaşta kullanılıyor.

HALEP SANCAĞIYDI: Hatay, 1516′da Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Memlûk Devletinden zapt edilen öölge, Osmanlı’dan önce Halep’e bağlı bir sancak olarak yönetildi. Osmanlının Hatay’daki hakimiyeti 1918’e kadar devam etti. Mondros Mütarekesinden sonra Fransız işgaline uğradı ve 1921 yılında Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında kaldı.  Bölgede İskenderun Sancağı kuruldu. 2 Eylül 1938′de ise bu sancakta “Hatay Cumhuriyeti’’ kuruldu ve Tayfur Sökmen Cumhurbaşkanı oldu. Hatay Meclisi 23 Temmuz 1939’da Türkiye’ye iltihak kararı aldı ve “Hatay” adıyla bir vilâyet olarak Türkiye’ye katıldı.

Gazeteport

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz