Sudan’da Kültürel Değişim

19 Mayıs 2013 Pazar, 15:02

Sudan’da yüz yıllardır kadının kilolu olanı makbuldu. Ama artık Sudanlı kadınların çoğu zayıf olmak istiyor, spor salonları büyük rağbet görüyor. Büyük bir spor salonunda yaklaşık 20 kadın aerobik yapıyor. Hoparlörden Amerikan pop müziği yayılıyor. Dünyanın herhangi bir yerinde olabilirsiniz. Tek fark ortalıkta hiç erkek olmaması. Muhafazakar bir ülke olan Sudan’da birkaç yıl öncesine kadar böyle bir görüntü düşünülemezdi. Spor hocası Emel Ahmed, “egzersiz yapmak isteyenler çoğaldı” diyor. “Hepsi de zayıflamak, göbeklerinden kurtulmak istiyorlar” diye de ekliyor.

[Geleneklere göre, kilo aldıktan sonra gelin adayları, düğünden önceki 40 gün boyunca günde iki kez içinde parfümlü akasya ağacı odununun dumanı tüten bir is banyosuna giriyordu. Bu süre içinde hiç yıkanmıyordu. Üzerinde kalın bir tabaka oluşana kadar vücuduna kokulu yağlar sürülüyordu…640px-Sudanese_Dancing_Girls_(1906)_-_TIMEA
40. günde, bu yağlı tabaka soyuluyor, altından pırıl pırıl bir cilt çıkıyordu. “Banooteya” denilen tabaka ise katlanıp, tartılmak üzere damadın ailesine gönderiliyordu. Tabaka kaç kiloysa, damat geline o kadar altın veriyordu. Bu nedenle gelin ne kadar şişman olursa, ailenin başlık parası olarak alacağı altın da o kadar fazla oluyordu.]

Kültürel değişim

Sama Style kulübü başkent Hartum’un lüks semtlerinden birinde. Son birkaç yıldır başkentte açılan, çoğu yalnızca kadınlara yönelik yaklaşık 30 spor merkezinden biri. Spor merkezinde bir yüzme havuzu, koşu bantları, bisikletler ve diğer spor aletleri de var, ama Emel, kilo vermek için en iyi yolun aerobik olduğunu söylüyor. Talep yüksek, dersler dolu. “Evli kadınlar, genç kızlar, her yaştan gelenler oluyor” diyor Emel, “bayılıyorlar spora.” Obezite Sudan’da büyük ve giderek artan bir sorun. Sağlık, egzersiz yapan kadınları harekete geçiren unsurlardan biri. Emel “Şişmanlayıp hasta olmak istemiyorlar. Artrit ve bel ağrısından korkuyorlar” diyor. Ama kültürel bir değişim de söz konusu. Emel’in ifadesiyle “Sudan’da kilo artık rağbet görmüyor, Sudanlılar da diğer ülkelerdekiler gibi olmak istiyor.” Zayıflamak burada hiçbir zaman öncelik tanınan bir konu olmamıştı. Daha sadece iki kuşak öncesine kadar gelenek, Sudanlı kızları düğünden önce şişmanlatmaktı. Folklor tarihçisi Sadia Elsalahi, M.S. 350 yılında sona eren eski Kuş medeniyetinde kilolu, özelikle de kalçası ve baldırları geniş vücutların tercih edildiğini anlatıyor.

Cildinin ağırlığınca altın

Geleneklere göre, kilo aldıktan sonra gelin adayları, düğünden önceki 40 gün boyunca günde iki kez içinde parfümlü akasya ağacı odununun dumanı tüten bir is banyosuna giriyordu. Bu süre içinde hiç yıkanmıyordu. Üzerinde kalın bir tabaka oluşana kadar vücuduna kokulu yağlar sürülüyordu… 40. günde, bu yağlı tabaka soyuluyor, altından pırıl pırıl bir cilt çıkıyordu. “Banooteya” denilen tabaka ise katlanıp, tartılmak üzere damadın ailesine gönderiliyordu. Tabaka kaç kiloysa, damat geline o kadar altın veriyordu. Bu nedenle gelin ne kadar şişman olursa, ailenin başlık parası olarak alacağı altın da o kadar fazla oluyordu.

Elsalahi, Sudanlıların 1930’lara kadar kızlarını 11-12 yaşlarında, vücutları daha gelişmeden evlendirdiklerini söylüyor. Kızları olduğundan büyük göstermek için de özellikle şişmanlatırlarmış. Bir kız nişanlandığında ailesi bir yatağın ortasına büyükçe bir delik açarmış. Tam bir yıl boyunca o delikte oturan kız, yağlı yiyecek ve yüksek kalorili içeceklerle beslenirmiş. Deliği dolduracak kadar şişmanladığında evliliğe hazır olduğuna karar verilirmiş. Bunun ekonomik bir nedeni de var: gelin ne kadar kilolu olursa, ailesine de o kadar fazla altın verilirmiş. Ama bunlar artık geçmişte kalmış. Hartum’daki Afhan Kız Üniversitesi’nde okuyan Nuseybe Abdülaziz, “Şişmanlığın makbul olması, babalarımızın, dedelerimizin zamanından kalma bir fikir” diyor. Abdülaziz, kendisi gibi işletme okuyan arkadaşları ile tenefüste bir ağacın altında oturuyor. Hana Mübarek “ben zayıf olmak isteyen kızlardan biriyim” diyor. Ama annesinin sürekli olarak rejim yapma girişimlerini sabote ettiğini söylüyor. “Annem, (onu ye, bunu iç, kilo alman lazım) diyip duruyor. Ama eteğim dar geliyor. Ben de diğer kızlar gibi zayıflamak istiyorum” diyor. Arkadaşı Merve Salahadin “Vücudumu beğeniyorum, ama daha zayıf olabileceksem, olmak isterim” diye ekliyor.

Erkeklerin çoğunun artık zayıf kadınlarla beraber olmak istediğini söylüyorlar. Tibyan Yasin, “Televizyonda Rihanna, Beyonce gibi yıldızları görüyorlar. Biz de öyle olmak istiyoruz” diyor.

‘Stil’ kadınlar

Son yıllarda Sudan’ın sözcük dağarcığına giren kelimelerden biri ‘stil’ oldu. İngilizcesiyle ‘style’ olarak kullanılan sözcük, zayıf ve güzel kadınları tanımlamak için kullanılıyor. Bu genç kızların hepsi de ‘stil’ olarak tarif edilmek istiyor. Afhad Kız Üniversitesi’nden profesör Nefise Bedri, Sudan’da obezite ve vücut imajı hakkında araştırma yapıyor. Bedri’ye göre, genç kadınların vücutlarına bakışında büyük bir değişiklik gözleniyor Sudan’da. Araştırmaya katılan genç kadınlar arasında kilosu normalin altında olanlar bile, kendilerini şişman olarak tanımlamışlar.

Abdülaziz Farah’ın 1950’lerde Sudanlı gelin tablosu

Sudan’da televizyon incecik Lübnanlı ve Mısırlı kadınların görüntüleri eşliğinde zayıflama ürünlerinin reklamları ile dolu. Nefise Bedri, bunun anlayışın değişmesinde rolü olduğunu söylüyor. “Medya genç kadınlar arasında çok zayıf olmaları gerektiği görüşünü yaygınlaştırdı” diyor. Artık batıdaki gibi, evlilik öncesinde kilo almaya değil, kilo vermeye çalışıyorlar. Ancak ideal vücut şekli hakkındaki görüşler değişse de, kalın bacaklara olan rağbette eksilme yok. Profesör Bedri, bazı kadınların bunun için her türlü yola başvurduğunu, hatta bacaklarına karaborsadan aldıkları ensülin ya da kortizon iğneleri yaptıklarını anlatıyor. Spor salonunda aerobik dersi bitiyor. Kadınların bazıları jimnastik aletlerine yöneliyor. Bir kısmı ise yüzme havuzuna… Spor hocası Emel Ahmed, talep böyle yüksek olmaya devam ederse, daha genç yaştaki kızlar için de sınıf açacaklarını söylüyor. “Artık şişman kalanlar sadece erkekler olacak” diyor.   BBC Türkçe

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz