Eskişehir’de büyük maden rezervi bulundu

19 Mayıs 2013 Pazar, 15:26

Milyar dolarlık nadir element. Eskişehir’de bulunan elementin cirosu çok büyük. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bir milyar dolar ciro getirecek ‘’Nadir toprak elementi’’ bulundu ve ihaleye çıkıldı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bir milyar dolar ciro getirecek ‘’Nadir toprak elementi’’ ihalesine çıktı. İhaleye çıkılan alanda, florit, barit, oksit ve toryum olmak üzere, 4 farklı madenin olduğu belirlendi.

TBMM KİT Komisyonunda bilgi veren Genel Müdür Orhan Yılmaz, ‘’Şu anda elimizdeki sahalarda ikinci, üçüncü maden aramaya yönelik sondajlar yapıyoruz. Eskişehir Sivrihisar’da, 1 milyar dolar ciro getirecek olan, nadir toprak elementi yatırımı yapmak üzere ihaleye çıktık. 4 firma, birincil barajı geçti. İkinci barajda teknoloji ve fiyat teklifine gelecek” dedi.

YASA TARTIŞMASI

Bunun üzerine söz alan CHP milletvekili Aykut Erdoğdu, ” 2840 sayılı Kanuna göre, nadir toprak elementlerinin devlet eliyle işletilmesi gerekir. Fiilen işletmeyi özel sektöre verecek bu ihaleyi nasıl yapıyorsunuz ? ” diye sordu.

Genel Müdür Yılmaz da 2004 yılında Maden Kanunu ile toryum ve uranyumun, devlet eliyle işletilecek madenlerden çıkarıldığını vurguladı. Yılmaz bu alanda florit, barit, oksitler ve toryum olmak üzere 4 farklı madenin olduğunu söyledi.

BOR MADENİNİN ÖNEMİ

Orhan Yılmaz, 2004 yılından bu yana kurumun tamamen bor madeniyle ilgilendiğini vurguladı ve ‘’ Amacımız, sektörde 5,5 milyon ton üretim yapan, bor kimyasalında 2,5 milyar dolarlık satış ve 1,5 milyar dolar da kar elde eden kurum haline gelmektir. Bu hedefi 10 yıl içinde yakalayabiliriz’’ dedi.

Yılmaz “İsteyelim şu anda mevcut kapasitemizin yüzde 50 fazlasını üretebiliriz. Avrupa ve Amerika’ya satışlarımız sabit, hatta Avrupa geriliyor ama, Asya’ya yaptığımız satışlarda artış var. Eğer, biz Asya’da büyümeseydik, kurum küçülecekti. 2012’yi 822 milyon dolar gibi bir satışla tamamladık’’ dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz