782 Avukat Öcalan’la görüştü

19 Mayıs 2013 Pazar, 15:16

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan’ın hakkındaki mahkûmiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra toplam 250 kez, 782 avukatla görüşme yaptığını açıkladı.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Abdullah Öcalan’ın bir yılı aşkın süredir avukatlarıyla görüştürülmemesinin sebebi nedir?” diye sordu.

NİYE GÖRÜŞÜLÜYOR?

Önergeyi yanıtlayan Ergin, soru önergesinde ismi geçen hükümlünün, belirtilen yasal çerçeve içinde hukuki yardım ve savunma hakkına dayalı olarak, diğer hükümlü ve tutuklular gibi avukatlarıyla görüşebildiğini, avukatlarıyla yapacağı görüşmelere mevzuat hükümleriyle belirlenenler dışında bir yasaklama ve sınırlama getirilmediğini bildirdi. Ergin, hükümlünün barındırıldığı ceza infaz kurumunun bulunduğu adaya, gemi arızası veya kötü hava şartları gibi nedenlerle zaman zaman ulaşımın sağlanmasında güçlük çekildiğini ve bu nedenle avukat görüşmelerinde aksamalar yaşanabildiğini belirterek şöyle dedi: “Bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden, soru önergesinde ismi geçen hükümlünün, hakkındaki mahkûmiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra toplam 250 kez, 782 avukatla görüşme yaptığı anlaşılmıştır. Diğer taraftan hükümlünün aile yakınlarıyla görüştürülmesi, ağırlaştırılmış hapis cezasının infazına ilişkin 5275 sayılı Kanunun 25. maddesinde yer alan özel düzenleme doğrultusunda yerine getirilmektedir.”

hürriyet.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz