Son Dakika
18 Mart 2018 Pazar

Haşim Kılıç Hükümet Sözcüsü gibi!

18 Mayıs 2013 Cumartesi, 11:55

Hakimlerin kararlarıyla konuşması gerektiği hukuk devletlerinin aksine Kılıç , verdiği demeçlerle her geçen gün tarafsızlığını giderek kaybediyor..Defalarca siyasi konularda yaptığı yorumlarla,aktif bir siyasetçi gibi davranan ve bu tutumunda muhalefet tarafından tepki alan Haşim  Kılıç bu kez  AKP’ye açılan kapatma davasını” %47 oy alan bir partinin “gazete kupürleriyle” kapatılmaya kalkıldı Bu bir zalimlikti, başka bir şey değildi”diyerek değerlendirdi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin (KSÜ) Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde düzenlediği, Temel Haklar ve Anayasa Konferansında konuşan Kılıç düşünce özgürlüğü konusunda sicili düzgün olmayan kurumların başında Anayasa Mahkemesi’nin geldiğini belirterek, kurumun 2000’li yıllara kadar 25 parti kapattığını anımsattı.

Türkiye’yi partiler mezarlığına çevirdik”
Türkiye’de “O şunu söyledi, bu bunu söyledi” diye parti kapatıldığını savunan Kılıç, “Türkiye’yi partiler mezarlığına çevirdik” diye konuştu.

2000’li yıllarından sonra bu düşüncenin değiştiğine işaret eden Kılıç, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan sonra Anayasa Mahkemesi’ne parti kapatmaya ilişkin yaklaşık 14 dava açıldı. 2010’da yapılan anayasa değişikliğinden sonra artık bir siyasi partinin kapatılma imkanı hemen hemen yok gibi. Bir kere bir partinin kapatılması için üçte iki çoğunluk gerekiyor. Bugün Anayasa Mahkemesi’nin geldiği noktayı büyük bir sevinçle söylüyorum. Artık düşüncelerinden dolayı, düşüncelerini ifade ettiğinden dolayı bir siyasi partinin kapatılması mümkün değil. Bu ülkede seçmenin yüzde 47 oy verdiği bir siyasi parti, gazete kupürleriyle kapatılmaya kalkıldı. Ne yazık ki konuşamıyoruz, söylemiyoruz. Çok şeyler söylenir bununla ilgili. Kapalı kapılar arkasında olan bitenleri elbet bir gün tarih yazacak. Ama şuna inanın, bu bir zalimlikti, başka bir şey değildi.”

                            “Pozitif anlamda bir laiklik anlayışı”

Kılıç , Türkiye’de “laiklik adı altında olmadık maskaralıkların çıkartıldığını” ileri sürerek, artık yasakçı, yasakta eşitliği sağlayan bir laiklik anlayışının değil, imkanlarda eşitlik, pozitif anlamda bir laiklik anlayışın var olduğunu, artık bu anlayışın bundan sonra ülkede hüküm süreceğini kaydetti.


2010’da yaşanan cumhurbaşkanlığı seçimindeki krize de değinen Kılıç, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2 kere 2 eşittir 4 şeklindeki bir kuralı, ‘hayır biz iki kere iki eşittir 367’ dedik. Böyle bir ülkele yaşadık. Demek ki dürüst yorum yapan, haysiyetli namuslu ve adil hareket edebilen bir yargıcınız varsa anayasanın, yasanın çok da önemi yok. Mahkemelerimizde ifade özgürlüğü kapsamında hakaret davası olarak 180 bin civarında dava sürüyor. Bu herhalde ülkemizde öfkenin kinin ve nefret kültürünün nerelere geldiğini en güzel göstergesidir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz