Gözaltılar Devam Ediyor

18 Mayıs 2013 Cumartesi, 15:46
Gözaltılar Devam Ediyor

Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve Hatay İl Jandarma Alay Komutanı Mustafa Başoğlu ile Hatay Valiliği bahçesinde yaptığı açıklamada, 11 Mayıs 2013 günü Reyhanlı’da meydana gelen 2 ayrı patlamada 51 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Olayın asli ve tali faillerinin yakalanmasına yönelik güvenlik ve istihbarat birimlerince titiz bir çalışma yürütüldüğünü kaydeden Lekesiz, “Bu çalışmalar sonucunda 17 Mayıs 2013 Cuma günü asli faillerden olduğu değerlendirilen Hatay nüfusuna kayıtlı S.E., Y.B. N.K. ve M.G. isimli 4 zanlı daha ele geçirilmiştir. Ayrıca olayla ilgili olarak gözaltında olan ve Hatay nüfusuna kayıtlı olan M.G. E.Ö., A.E. ve E.A. ise 17 Mayıs 2013 günü adli makamlarca çıkarılmış olup M.G. E.Ö. ve A.E. tutuklanarak cezaevine konmuştur. Yine Hatay nüfusuna kayıtlı E.A. isimli kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Şuana kadar olayla ilgisi bulunan 17 kişi gözaltına alındı. 7’si tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Gözaltında olup henüz mahkemeye çıkarılmayan kişi sayısı 5’tir. Halen olayla doğrudan ve dolaylı ilişkisi bulunan aranmakta olan kişi sayısı 4’tür. Gerek şuana kadar yakalanan 17 kişi ve gerekse aranmakta olan 4 kişinin tamamı Hatay nüfusludur.” dedi.

Olayla ilgili asli ve tali faillerle ilgili ellerinde güçlü bilgiler olduğunu aktaran Lekesiz, “Bombaları nereden aldıkları, araçlara nerelerde montaj yaptıkları nerede sakladıkları bilgileri oldukça güçlüdür. Bu nedenle olayın asli faillerinden olan D.Ö. başta olmak üzere halen aranan 4 kişiyi saklama ve korumak yardım ve yataklık suç unsurudur. Vatandaşlar unutmamalıdır. Herhangi mağduriyet yaşamamak için şüpheli şahıslarla ilgili süratle istihbarat ve güvenlik güçlerine haber verilmelidir.” diye konuştu.

Hataylıların ildeki kardeşlik iklimini zedeleyebilecek hareketlerden uzak durmalarını isteyen Vali Lekesiz, şunları kaydetti: “Gerek Reyhanlı’da gerekse ilimizde halkı ülkemizde geçici olarak konaklayan Suriyelileri karşı karşıya getirme amacını karşılayan menfur saldırıdan dolayı Hataylıları muhtelif yerlerde çeşitli yol ve yöntemlerle başka yerlerde bomba patlayacağı Samandağ ve Yayladağı’nda şöyle olacak gibi yaygın dedikodular var. Birileri İlde zemin kayması kaos kargaşa çıksın istiyor olabilir. Birileri tarafından toplumsal yaşama olan güvensizlik olabilir. Hatay farklılıkları bir arada yaşatabilme de sağduyulu bir toplumdur. Kent halkı her türlü kışkırtmaya sağduyulu davranacaktır. İldeki kardeşlik iklimini zedeleyebilecek gelişmelere meydan vermesinler. Hataylıların engin sağduyuları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz