ABD’den Rusya’ya Beşar Esad Öfkesi

18 Mayıs 2013 Cumartesi, 16:00

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş gemisavar füzeleri sevk ettiği yönündeki haberler üzerine Moskova yönetimini sert bir dille eleştirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş gemisavar füzeleri sevk ettiği yönünde çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Dempsey, söz konusu sevkiyatı sert bir dille eleştirerek, Rusya’nın Suriye’ye silah sevkiyatının, iç savaş halindeki ülkede çekilen acıları uzatmaya yarayacağını belirtti.

Martin Dempsey

Sevkiyatı ‘çok üzücü bir gelişme’ diye nitelendiren Dempsey, ‘Bu talihsiz karar, Suriye rejimini cesaretlendirecek, acıların sürmesine neden olacaktır’ diye konuştu.

Amerikan medyası Rusya’nın Beşar Esad rejimine gelişmiş gemisavar füzeler sevk ettiğini duyurmuştu. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan haberde, Suriye rejiminin bu füzeleri kendisine yönelik uçuşa yasak bölge ya da deniz ablukası kararı alınması halinde kullanabileceğine dikkat çekilmişti. Rusya bu haberleri doğrulamadı. Ancak Moskova’dan, silah sevkiyatının uluslararası hukuk kurallarına aykırı olmadığı yönünde bir açıklama geldi.

Deutsche Welle Türkçe

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz