Moody’s Türkiye’nin yeni notunu açıkladı

17 Mayıs 2013 Cuma, 00:05

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviye olan “Baa3” seviyesine yükseltti.

Türkiye ’ye kredi notlarında ‘cimri’ davrandığı için ekonomi çevrelerinde ‘ sıfırcı hoca ‘ olarak adlandırılan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten Türkiye’ye iyi bir haber geldi.

Moody’s’den yapılan açıklamada Türkiye’nin kredi notunun ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltildiği bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3’e yükselttiğini, böylece Türkiye’nin kredi notunun, Fitch’in ardından Moody’s tarafından da “yatırım yapılabilir” seviyesine (investment grade) yükseltildiğini açıkladı. Babacan “Bu karar yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karardır. Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzu biraz daha yaklaştırmıştır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz