Emniyet Müdürü Görevden Alındı

17 Mayıs 2013 Cuma, 17:15

Reyhanlı Emniyet Müdür görevinden alındı. Bu karar olayda yaşanan ihmal iddialarını daha da güçlendirdi. İlçe Jandarma Komutanı’nın da görevinden alınacağı söyleniyor.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde bombalı saldırılarla ilgili asıl fail olarak aranan bir kişi dün gece yakalandı. Yakalanan kişinin bombalı araçları satın alan zanlı olduğu belirtildi. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, 2 kişinin daha asıl fail olarak arandığını söyledi.

Bu arada Reyhanlı’daki saldırıların ardından İlçe Emniyet Müdürü Murat Berk görevden alındı.Yerine Duygu Uzundurukan atandı.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, son gelişmelerle ilgili olarak Valilik binası önünde basın toplantısı düzenleyerek bilgiler verdi. Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, saldırıların Türkiye’deki bir numaralı şüphelisi olarak aranan 3 kişiden, olaylarda kullanılan iki minibüsü satın aldığı ileri sürülen Mehmet G.’nin Suriye’ye kaçmayı başaramadığını ve Hataylı olduğunu açıklandı.

Vali Lekesiz, saldırılarla ilgili asli ve tali faillerin belirlendiğini belirterek, gözaltındaki 8 kişiden M.K., A.M., İ.Ş., İ.D.’nin önceki gün tutuklandığını, kalan 4 şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını hatırlattı. Vali Lekesiz, bugün de gözaltındaki M.G., E.Ö., A.E. ve E.A.’nın adli mercilere sevk edildiğini belirtti.

SAMANDAĞ’DAN YURT DIŞINA ÇIKMAK İSTEDİLER

Saldırılarla ilgili asli faillerden Hatay nüfusuna kayıtlı Mehmet G., D.Ö ve Y.B.’nin yakalanması için güvenlik güçleri ile istihbarat birimlerinin arama çalışmaları sonunda, saldırıların Türkiye’deki bir numaralı şüphelilerinden Mehmet G.’nin dün gece 23.40’ta yakalanarak, gözaltına alındığı belirtildi.

Vali Lekesiz, gözaltı ve olayla ilgili çalışmaları şöyle anlattı:

“Olayın asli ve tali faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalar güvenlik ve istihbarat birimlerimiz tarafından kararlılıkla sürdürülüyor. Bu çerçevede gözaltına alınan 12 kişinin 8 tanesi yetkili adli makamlarca sevk edilmiş ve bunlardan 4’ü tutuklanmış, 4’ü de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

Olayın asli faillerinden, ilimiz nüfusuna kayıtlı M.G güvenlik birimlerimizin çalışması sonucu dün gece 23.40’ta ele geçirilmiştir. Eyleme karışan şahıslardan, M.G., D.Ö ve Y.B.’nin olaydan sonra sınır ilçemiz Samandağ’dan yurtdışına çıkmaya çalıştıkları, ancak karada ve denizde alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle kaçamadıkları, arazide saklandıkları belirlenmiştir. Bu 3 kişinin asli faillerden olduğu, belgeler ve bilgilerle de görülmektedir. İlimiz nüfusuna kayıtlı M.G yakalanmış, yine ilimiz nüfusuna kayıtlı D.Ö. ile Y.B.’nin arama çalışmaları sürmektedir. Bu kişilerin de yurtdışına çıkamadığını biliyoruz. Bu kişileri bilmeden de olsa saklamak, terör olayına yardım ve yataklık etme suçuna girer. Vatandaşlarımızın bilgi almaları halinde güvenlik güçlerine bu bilgileri ulaştırmalarını istiyoruz.”

Hatay’ın, sevginin, barışının, hoşgörünün merkezi olduğunu belirten Vali Lekesiz, “İlimizde yaşayan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için şüpheli şahıslarla ilgili güvenlik birimlerimize haber vermeleri önemlidir. Saldırganların, neyi nereden aldıkları, nerede sakladıkları ve nasıl yaptıkları bellidir. Bunu şu anda kamuoyuyla paylaşmamız doğru olmaz. Halkımız, tehdit ve şantajlarla korkuya sevk edilmek istenilmektedir. Vatandaşlarımız bu tür tehditlere itibar etmesinler” dedi.

Vali Lekesiz, gazetecilerin sorusu üzerine, aranan kişiler arasında Suriye vatandaşı olmadığını, arama çalışmaları süren asli fail 2 kişinin yanı sıra, tali faillerin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

MEHMET G. BOMBALI ARAÇLARI SATIN ALAN KİŞİ

Reyhanlı’daki bombalı saldırılarda kullanılan araçları satın aldığı iddia edilen Mehmet G’nin Hatay’da gözaltına alındığı öğrenildi.

Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, saldırılarda kullanılan iki minibüsü satın aldığı öne sürülen Mehmet G’yi Hatay’da gözaltına aldığı ifade edildi.

REYHANLI BOMBACILARI ADANA ADLİYESİ’NDE

Bu arada 51 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılarla ilgili gözaltına alınan şüphelilerden 4’ü daha Adana Adliyesi’ne getirildi.

Önceki gün Hatay’dan Adana’ya sevk edilen 8 şüpheliden 4’ü tutuklanmış, 4’ü serbest bırakılmıştı.

REYHANLI İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Saldırıların ardından Reyhanlı Emniyet Müdürü Murat Berk görevden alınarak, yerine Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Duygu Uzundurukan getirildi. 18 ay önce Samandağ İlçe Emniyet Müdürü iken Reyhanlı’ya atanan Berk’in ilçedeki görevi sona erdi.

2009-2010 yıllarında Kırıkhan Emniyet Müdürlüğü yapan Uzundurukan ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ihtisas eğitiminin ardından İl Emniyet Müdürlüğü emrine gelmişti. Aslen Trabzonlu olan Uzundurukan, İlçe Emniyet Müdürlüğü görevini yürütecek.

İL JANDARMA KOMUTANI DA DEĞİŞİYOR

Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu’nun İzmir’e çıkan tayininin Reyhanlı saldırılarının olduğu zamana denk gelmesi, farklı yorumlara neden oldu. 2 yıl önce Hatay’a atanan Albay Mustafa Başoğlu, İzmir Yeni Foça 7’nci Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı görevine atandı. Albay Başoğlu’nun atanmasının Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde meydana gelen patlamalarla ilgili olduğu yorumları yapılmasına karşın, Albay Başoğlu’nun atamasının normal tayin sürecinde olduğunu, Temmuz ayında Hatay İl Jandarma Komutanlığı görevini devrettikten sonra, İzmir’e gideceğini bildirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz