‘Çılgın Türk’ Barut Gibi

17 Mayıs 2013 Cuma, 15:40

Everest’e tırmanan ilk Türk ve AKUT’un lideri olan Nasuh Mahruki, Türkiye’nin gündemini saran çözüm sürecine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Habertürk’ten Evrim Çolakoğlu’na konuşan Mahruki, “Atatürkçü olmayanı aramıza almıyoruz” dedi.

İşte Mahruki’nin Çolakoğlu’nun sorularına verdiği yanıtlardan bazıları;

“SİYASİ GÜÇ KAZANMAMDAN KORKTULAR”

Soru: Aynı dönem devletle problemler de yaşamışsınız

Cevap: Devletle değil, devletin önemli köşelerini ele geçirmiş insanlarla. O dönem daha bizim elimiz kolumuz kan içindeyken dönemin Sağlık Bakanı “AKUTçular şov yapıyor, haklarında soruşturma açtıracağım” demişti. Depremin üzerinden daha 10 gün geçmeden İstanbul Valisi AKUT’un hesaplarına el koymaya kalkmıştı.

AKUT’u neden durdurmak istesinler?

Çünkü AKUT kamuoyu anketlerinde Türkiye’nin en güvenilir kurumu seçilmişti. Ben de Türkiye’nin en güvenilir kurumunun lideriyim. Büyük ihtimalle siyasi bir güç elde etmemden korktular.

“BEN SAFKAN TÜRK’ÜM, BANA ERMENİ DEDİLER”

Tüm yapılanlar arasında en çok neden rahatsız oldunuz?

En rahatsız olduğum şey beni Türk olmamakla suçlamalarıdır. Çünkü ben safkan Türk’üm. Ermeni ya da Yahudi değilim ve neysem öyle anılmak istiyorum.

“ERMENİ SOYKIRIMI DA AKUT’UN MESELESİ”

AKUT neden Ermeni Soykırımı gibi konularda söz söylüyor?

Türkiye’yi ve Türk insanını ilgilendiren her şey bizim alanımıza giriyor. Ben AKUT’uöyle konumlandırdım, tüzüğümüzde de özellikle öyle yazar. Ermeni Soykırımı da Türkiye’nin meselesi. Diaspora Ermenileri Amerika’da yaşayan, kendilerine çok geniş bir hareket alanı yaratmış insanlar ve bunu bir meslek olarak yapıyorlar.“Ermeni soykırımı vardır”ı anlatmak için para topluyor, muazzam bütçeleriyle de Türkiye’yi vuruyorlar. Türkiye’de bu işi en iyi bilen adamı, Mehmet Perinçek’i de saçma sapan gerekçelerle hapise attılar. Ergenekonmuş, bilmem neymiş. Palavra.

Hiç doğruluk payı yok mu sizce?

Tabii ki bir kısmı doğru ama sen İlker Başbuğ’a, Mustafa Balbay’a terör örgütü lideri diyemezsin. Bunlar yalan ve bunları yapanlara çok büyük bedel ödetecekler sonunda.

“ATATÜRKÇÜ OLMAYAN AKUT’A GİREMEZ”

Miliyetçi biri misiniz?

Kaba bir milliyetçi değilim ama vatanseverim. Biz Atatürkçü bir sivil toplum kuruluşuyuz ve Atatük milliyetçiliğine bağlıyız, böyle olmayan aramıza giremez. Bu ilkesel bir duruş.

Ülkenin mevcut gündeminden rahatsız mısınız?

Son derece rahatsızım ve çok endişeliyim.

“ANAYASA’NIN İLK 4 MADDESİNE DOKUNULAMAZ”

AKUT’un eski bir basın duyurusunda Türkiyelilik sözcüğünün sizi rahatsız ettiğini dile getirmişsiniz…Bugün bu konu önemli gündem maddelerinden biri…
Bu durumu elbette kabul etmiyorum. Türk’ün iki tane anlamı var. Biri etnisiteyi ifade ediyor, biri de Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde yaşayan 75-80 milyonluk halkın tamamını ifade ediyor. Türk olmak, Türkiye topraklarında Türk milletinin değerleriyle Türk gibi yaşamak demek.

“SÜREÇ BU ŞEKİLDE DEVAM ETMEZ”

Siz ne yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Teröristleri durduracağız. Analar ağlamasın diye bir şey çıkarttılar. Kim isterbunu? Bunu niye bana söylüyorsun, elinde silah olan teröriste söyle. Elinde silah olanla müzakere edilmez.

Süreç bir şekilde ilerliyor ama

Bu şekilde devam etmesi, uzlaşılması mümkün değil. Çünkü hükümet vatandaşıegemenlik hakkından taviz vermeye ikna edemez. Geri adım atacaklar bukonuda.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz