“Bir not artışı daha gelebilir”

17 Mayıs 2013 Cuma, 16:45

Toronto Dominion (TD) Securities Gelişmekte olan Piyasalar Ekonomisti Christian Maggio, Türkiye’nin kredi notunun gelecek üç ay içerisinde Standard&Poor’s (S&P) tarafından yatırım yapılabilir ülke notuna yükselteceği tahmininde bulundu.

Maggio, Türkiye’nin kredi notunun uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Mood’s tarafında yatırım yapılabilir seviyesine yükseltilmesine ilişkin soruları yanıtladı.

Christian Maggio, S&P’nin önümüzdeki üç ay içerisinde Türkiye’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye çekmesini bekliyorum. Bunun için son derece geç kalmış durumdalar. Fitch ve Moody’s bu anlamda Türkiye’nin değişen ekonomik verilerini göz önünde bulundurarak öncü davrandı. S&P’nin Türkiye’nin notunu kısa zaman içerisinde yatırım yapılabilir seviyeye çekmesi gerekiyor. Türkiye için neden bu kadar muhafazakar davrandıklarını anlamak gerçekten çok zor ifadelerini kullandı.

Gelişmiş ekonomilerdeki büyük çaplı fonların Türkiye’ye giriş yapacağı öngörüsünde bulunan Maggio, piyasalar tarafından, Türkiye’nin uzun zamandır yatırım yapabilir ülke notuyla değerlendirildiğini, buna rağmen Türkiye’nin Moody’s tarafından yatırım yapılabilir kademesine çıkarılmasının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Maggio, Piyasaların uzun zamandır beklediği bu adımın ardından, beklemede olan bazı önemli fonların Türkiye’ye giriş yapmasını bekliyorum. Bu not artırımı öncesinde özellikle emeklilik fonları, özel tasarruf fonlarının Türkiye’ye girişi kısıtlıydı. Bu fonlar sadece en az iki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılabilir notuyla derecelendirilen ülkelere giriş yapabiliyorlardı. Ama haliz hazırda Moody’s not artırımı sonrasında bu engel ortadan kalkmış oldu. Bu beraberinde özellikle bu fonlardan gelişmekte olan ve hızla büyüyen bir ekonomi olan Türkiye’ye olan ilgiyi artıracaktır değerlendirmesinde bulundu.

bigpara.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz