Swoboda’nın “parlak Türkiye geçmişi”…

16 Mayıs 2013 Perşembe, 16:52

CHP’de gündem “Swoboda”…Parti üyesi Murat Kahriman kaleme aldığı yazısında “Swoboda” nın geçmişteki Türkiye aleyhine yürüttüğü faaliyetleri gündeme getirdi. İşte o yazı:

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu 15 Mayıs 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosunu ziyaret eder ve programı dâhilinde, AP Sosyalist Grubu başkanı Hannes Swoboda ile yapılan ortak basın toplantısında, Türkiye Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ı Suriye Liderine benzetir. Hannes Swoboda konuşmanın bu kısmı ile alakalı bir yumuşama yapmasını ve “Sözlerim yanlış anlaşıldı” demesini talep eder.

Danışmanlarından milletvekili Faruk Loğoğlu da bunu kabul etmeyince fırtına kopar ve yapılması planlanan ikili görüşme iptal edilir. Şimdi artık fırtına kopmuş ve derinleşmiştir. Yazılı ve görsel basında yorumlar da Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye yönelik eleştiriler çoğalıyorken, bu işi bir de ben araştırayım, kimmiş bu Hannes Swoboda? diye araştırma gereği duydum?İşte karşınızda Hannes Swoboda…

Avusturya Sosyal Demokrat partisi üyesi olan Swoboda, 2012 Ocak ayından beri de Avrupa Parlamentosu Sosyalist grubun başkanlığını yürütüyor. 1996 yılında beri AP içinde çeşitli görevlerde bulunmuş. Bunlardan bir tanesi de Türkiye raportörlüğü. Türkiye ile ilgili demokrasi meselelerinde; Kürt Sorunu, Ermeni Sorunu, Kıbrıs Sorunu ve diğer bildiğimiz haklar ve özgürlükler sorunlarıyla alakalı bizi şok edecek ve etkileyecek fikirlere sahip. Bu konularda 2001 yılında özetle“Tarihçilerce kanıtlanmış olan Ermeni soykırımını Türkiye kabul etsin, tazminat ödesin… vs… vs… ” şeklinde tavsiye karar tasarısı mevcut. Kendisi, hazırladığı bu tavsiye karar tasarısını AP meclisinde de onaylatmış. Diğer konulardaki fikrini de sanırım anlamışsınızdır.

Türkiye’nin AB’ye alınması konusunda 2012 yılındaki röportajında “Şu an itibariyle Türkiye’nin üyeliğini doğru bulmuyorum” diyen kişi de Swoboda’nın kendisidir. Türkiye’den kat be kat ekonomik olarak zayıf olan Hırvatistan’ı AB üyesi yaptıran müzakereci de kendisidir. AB’de sıkça şikâyet ettiğimiz “Çifte standart politikasının” da baş mimarıdır Swoboda…

Bu şahsın çıkışına baktığımızda, Başbakan Erdoğan ile olan organik bağını da görmezlikten gelemeyiz. Kendisi bir başka röportajında “Türkiye’yi aşırı milliyetçi buluyorum” demiş. RTE’nin ayaklar altına aldığı “Milliyetçilik” söyleminin de aslında kimlere gönderme olduğunu görmüş olduk bu şahsı tanıyınca.

Son olarak Hannes Swoboda’nın Avrupa Birliği ile ABD arasındaki ilişkiler delegasyonu üyesi olduğunu belirtmekte yarar var. Kendisinin Suriye meselesinde Erdoğan’ı korumasının perde arkasında, bu kirli Emperyal ilişkiler olduğunu düşünüyorum. Hannes Swoboda, AB değil ABD yanlısı bir Avrupalı Sosyal Demokrat görünümlü; Türkiye’de bizim “liboş”dediğimiz tiplerden birisidir. Bu şahıs Avrupa Sosyal demokrasinin liberalizme yenilgisinin göstergesidir.
Hannes’in bu söylemleri AB’nin Erdoğan’dan alacakları henüz bitmemiş manasına gelir. Herkesin bilmesi gereken bir şey var… Ulusal çıkarlarımızı göz önüne almadan siyaset yapıyorsanız, Avrupa’da daha çok prim yapıyorsunuz. Türkiye, tarihindeki en büyük bombalı saldırıya maruz kalmıştır. Buna neden olanlara karşı kör olmayı tercih eden AB, tıpkı ağabeyi ABD gibi çıkarları hangi yöndeyse ona “İyi”, kim karşı yöndeyse de ona “Tu kaka” diyor.

Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü duruşuyla yerli ama yabancı, gayri milli basında paspas altı edilmek isteniyor olabilir ama kanaatimce AB Sosyalist Grubuna yönelik ; “Emperyal ilişkiler içine girmeyin, artık doğruları görmeye başlayın… ” mesajını çok net vermiştir. AB’nin gerçek Sosyalistleri bunu çok iyi anladılar ama bugün işlerine gelmiyor…

Murat Kahriman
CHP Üyesi/gerçekgündem.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz