Celal Adan: Başbakan hayatını hapiste geçirecek

16 Mayıs 2013 Perşembe, 10:31

 

MHP’li Celal Adan’ın Meclis’te söylediği bu sözler tartışma yarattı. Celan Adan Başbakan Erdoğan ve Bakanlar için “Adaletli bir hükümet iş başına geldiğinde Başbakan, bakanlar, yöneticiler hayatının geri kalanını hapishanede geçirecek” dedi.

 

 

 

MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan’ın, TBMM Genel Kurulu’nda, “Adaletli bir hükümet iş başına geldiğinde Başbakan, bakanlar, yöneticiler hayatının geri kalanını hapishanede geçirecek” sözleri, tartışma yarattı.

Genel Kurul’da, CHP’nin, Türkiye’nin sınır güvenliği ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Reyhanlı’da patlamadan kısa süre sonra olay yerinde ulaştığını belirterek, gördüğü manzaranın “korkunç olduğunu” ifade etti.

Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin, Hatay’ın huzurunu bozmayı ve Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklemeyi arzu ettiklerini vurgulayan Eryılmaz, kimsenin gücünün kardeş kavgası yaratmaya yetmeyeceğini söyledi.

Hatay halkının her zaman kardeşlikten yana olduğunu ve hiçbir zaman sağduyusunu kaybetmediğini ifade eden Eryılmaz, “Reyhanlı’daki patlama, hükümetin yanlış politikasının sonucudur. Aslında Reyhanlı’da patlayan hükümetin yanlış Suriye politikasıdır” diye konuştu.

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Reyhanlı’daki saldırıyı, milletin birliğine dirliğine vurulmuş bir darbe olarak algıladıklarının altını çizdi.

Türkoğlu, birlik ve beraberlik içinde olunması geren bir dönemde bundan siyasi beklenti içine girilmesini kınadığını belirtti.

MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, Reyhanlı’da vatandaşların her türlü zararlarının karşılanması gerektiğini söyledi.

Hükümetin Suriye politikasını terk etmesi gerektiğini dile getiren Adan, Başbakan Erdoğan’ın, ABD’den, “beni düştüğüm Suriye çukurundan kurtar” diye yardım isteyeceğini öne sürdü.

Çözüm süreciyle ilgili eleştirilerde bulunan Adan, “Adaletli bir hükümet iş başına geldiğinde Başbakan, bakanlar, yöneticiler hayatının geri kalanını hapishanede geçirecek. Bu kadar suç işlenen bir döneme rastlanmamıştır” dedi.

-“Saygı duymuyorum”-

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Adan’ın konuşması üzerine sataşmadan dolayı söz alarak, Genel Kurul’da temiz bir dil kullanılması yönünde kısa bir süre önce deklarasyon imzaladıklarını anımsattı. Ünal, “Genel Başkanlarla ilgili her bir konuşmacının sözlerine dikkat etmesi gerekir. Yüzde 50 oy almış bir partinin genel başkanı hakkında konuşuyorsanız, siyasi sorumluluk, siyasi ahlak gereği ifadelerinize dikkat etmeniz gerekir” diye konuştu.

Ünal, kullanılan ifadelere cevap vermenin ahlakına yakışmadığını söyledi.

Adan da yeniden söz alarak, “Polis, jandarma katiline ‘silahlarınızı saklayın çıkın’ diyen bir Başbakan’a saygı duymuyorum” ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, Adan’ın “lan” ifadesini kullandığını belirterek, bu sözü geri almasını istedi.

Yeniden kürsüye gelen Adan, “(Ulan) sözü bize yakışmayan laftır” dedi.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Türkiye’nin bir an önce Suriye politikasına son vermesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin, Suriye halkına destek olması gerektiğini kaydetti.

-“Meclis, öfkeyle, kinle siyaset yapma yeri değil”-

Hükümete sataşmadan dolayı söz alan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı’ya en erken ulaşan kabine üyesi olduğunu, bütün gelişmeleri yakından takip ettiklerini, yapılabileceklerin hepsini yaptıklarını söyledi.

“Hükümet yoktu, gerekenler yapılmadı” gibi değerlendirmelerin üzücü olduğunu ifade eden Atalay, 4 bakanın Türkiye’nin değişik bölgelerinden Reyhanlı’ya gittiğini kaydetti.

MHP’li Adan’ın, “Başbakan ve Bakanların hepsi gelecekte ömürlerinin kalanını cezaevlerinde geçirecek” diye bir ifade kullandığını anımsatan Atalay, şunları söyledi:

“Doğrusu çok yadırgadım. Meclis, öfkeyle, kinle siyaset yapma yeri değil. Meclis, gelip bu kürsüde fikir söyleme yeri. Bu kürsü çok değerlidir. Buraya gelenler kabadayılık yapmaz, buraya gelenler fikir söyler. Söylediğiniz cezaevi sözleri acizliktir. Millet size o iktidarı vermeyecek ve siz de asla böyle bir şey yapamayacaksınız, sadece konuşacaksınız.

Başbakan hakkındaki tehdit eden, kabadayı sözleri iade ediyoruz. Biz Türkiye’de milletin oyuyla geldik. Burada kabadayılıkla iktidar yapmıyoruz. Ülkemizin değerleri, milli değerlerimiz, Türkiye’nin geleceği, bizim derdimizdir.”

CHP’nin önerisi kabul edilmedi.

Kaynak: AA

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz