Altın fiyatlarında son durum

16 Mayıs 2013 Perşembe, 10:41

Altında toparlanma beklenirken, fiyatlar tam tersine gittikçe dibe yaklaşıyor. Son bir ayın en düşük seviyesine gerileyen altının onsu bugün de 1.395 dolara kadar devrildi.

 
Altın fiyatları yerle bir… Salı günü öğleden sonra ani bir düşüşe geçen altının ons fiyatı, bugün de 1.395 dolara kadar gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesine indi. Bu hızlı düşüş nisan ortasındaki dev dalgayı hatırlatırken, fiyatların daha da aşağı inebileceği konuşuluyor. Altın dünkü kapanışta 1.397 dolardı. Altın fiyatlarındaki bu yeni düşüşü tetikleyen ise ABD borsalarındaki yükseliş, dolardakı hızlı değer artışı ve milyarder George Soros ile Blackrock Inc. gibi altın yatırımcılarının varlıklarını azaltması oldu.

TALEP 3 YILIN DİBİNDE

Öte yandan Dünya Altın Konseyi yılın ilk çeyreğine yönelik altın yatırım raporunu yayımladı. Buna göre, 2013’ün ilk çeyreğinde ABD ekonomisinden gelen iyileşme sinyallerinin artmasıyla yatırımcılar borsalara yöneldi. Bunun etkisiyle de altın yatırımları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yarı yarıya azaldı.

YÜZDE 13 DÜŞTÜ

Genel altın talebinde ise geçen yıla kıyasla yüzde 13’lük bir düşüş görüldü. Altın talebinde Çin’den gelen rekor istek ise fiyatların daha da aşağı düşmesine engel oldu.

‘ALTINDA ESKİYİ GÖRMEK ZOR’

Dünya Altın Konseyi Yatırım Direktörü Marcus Grubb, altın yatırımlarının yıl genelinde bir dengeye oturmasını beklediğini söyledi. Fiziki talepte görülen artışın talebi dengede tutacağına işaret etti. Grubb, “Aralıktan bu yana ABD ekonomisinden olumlu haberler geliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi iyileşmeye devam ettikçe, altında ne fiyat ne de talep olarak eski seviyeleri görmek biraz zor olacak” diye konuştu.

FİYATLARDA SON DURUM

Gram altın                     82.8  TL
Çeyrek altın                  143.6 TL
Yarım altın                    284.6 TL
  (09.30 itibariyle)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz