iSRAİL’İN KURULUŞ GÜNÜNDE BORÇ BİTİYOR(MUŞ)

14 Mayıs 2013 Salı, 09:38

IMF, 1947’de üye olduktan sonra Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde 55 yıl önce 1958’de yapılan ilk ekonomik programla hayatımıza girdi. 27 Mayıs Askeri Yönetimi de 52 yıl önce stand-by anlaşması imzalayarak ilk borcu aldı. Araya program ve borç ilişkisinin kesildiği dönemler girse de stand-bya nlaşmalarının yanı sıra yararlanılan diğer finasman imkanlarıyla birlikte kullanılan kaynak 50 milyar dolara ulaştı. Türkiye, Filipinler ve Uruguay’la birlikte IMF’e anlaşma için başvuran ilk üç ülke arasında yer aldı. Yapılan 19 anlaşmadan sadece 8’i başarıyla sonuçlandırıldı. IMF’e 1994’ten bu yana kesintisiz borç ödüyoruz. Son stand-by anlaşması ise 2005’te 10 milyar dolarlık kaynak karşılığı yapıldı. Bu aynı zamanda Türkiye’nin kriz veya kaynak darboğazı yaşamadan imzaladığı tek anlaşma oldu. Anlaşma önleyici tedbir olarak imzalandı. IMF’den kullanılan kaynağın yüzde 50’sine yakını 1999 ve 2002’de alındı.
Türkiye artık IMF’in kriz kurtarma fonuna taahhüt ettiği 5 milyar dolarla borç veren ülke konumuna geçiyor. Türkiye fona katkı sağlayacak 39 ülke arasında miktar bakımından 23’üncü sırada olacak. Türkiye, IMF’nin kurtarma fonuna 5 milyar dolar katkı sağlamayı taahhüt ederek, Singapur, Lüksemburg, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Kolombiya, Slovenya, Malezya ve Yeni Zelanda’nın üzerinde yer aldı. Gelecek aylarda tamamlanması beklenen IMF’nin oy ve sermaye reformuyla Türkiye, IMF’nin en büyük 20 üyesinden biri olacak. Tüm ülkeler genelindeki sermaye artışıyla birleşerek Türkiye’nin IMF’deki kotasının yaklaşık dört kat artakcak.

En fazla anlaşmayı Demirel imzaladı

IMF ile anlaşma imzalama rekoru Süleyman Demirel’e ait. Demirel’in başbakanlıkları döneminde 5 defa stand-by anlaşması imzalandı. Stand-by dışı ilk finansman da 1980’de onun döneminde alındı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz