Mihraç Ural: “Saldırı Batı’ya hizmet ediyor”

13 Mayıs 2013 Pazartesi, 13:19

 

Hatay katliamında suçlanan örgütün elebaşı Mihraç Ural konuştu

‘Ural: Reyhanlı’yı katleden el, Şam’ı da Halep’i de katleden elin kendisidir’ 

Reyhanlı’daki çifte bombalı saldırı 46 can aldı. Saldırının baş şüphelisi ise baba Esad döneminde kurulan, Suriye gizli servisi El Muhaberat ile paralel çalışan ve elebaşılığını Mihraç Ural’ın yaptığı Acilciler. Ural’ın saldırının adresi olarak Esad’a karşı savaşan muhalifleri işaret etti.

Reyhanlı’daki çifte patlamada sadece orduların ve gizli servislerin elinde bulunan yaklaşık bir ton fabrikasyon bomba kullanıldığı ileri sürüldü. Saldırıdan sonra gözaltına alınan 9 kişinin tamamı da Türk vatandaşı. 9 kişinin de içeriden ama Suriye ile temas ve irtibatları olan, El Muhaberat ile paralel çalışan ekipler oldukları iddia ediliyor.

 

Esad için savaşıyor

 

Mahir Çayan’dan sonra THKP-C’de bölünmeler yaşanırken THKP-C Acilciler, örgütü daha çok Hataylılar’dan oluştu. Özellikle Hatay’da kök saldı. Örgütün liderliğini Mihraç Ural’ın üstlenmesinden sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu. 12 Eylül’ün ardından Suriye’ye kaçarak Lazkiye’ye yerleşen Mihraç Ural liderliğindeki örgüt, Esad yanlısı ‘Mukaveme Suriye’ adlı milis grubu ismiyle de Lazkiye dağlarında Özgür Suriye Ordusu ile savaşıyor. Hafız Esad’ın akrabası olan bir kadınla evli olan Ural’ın Lazkiye’ye bağlı Türkiye sınırına 10 kilometre mesafedeki Kesep bölgesinde yürütülen operasyonlara liderlik yaptığı da biliniyor. Acilciler özellikle Hatay’da Esad yanlısı gösteriler düzenlemekle suçlanıyor.

 

Bakan Güler: İsmini ve faaliyetini bildiğimiz örgüt yaptı

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı Muammer Güler de saldırıdan sonra yaptıkları açıklamada “Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle, El Muhaberat örgütüyle yakın irtibat içinde olan, isimlerini bildiğimiz, faaliyetlerini bilgimiz örgüt tarafından olay gerçekleştirilmiştir. Planlayıcısı, araçları saklayanı tespit etmiş durumdayız. Olayın muhaliflerle ve sığınmacılarla ilgili olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz” dedi.

 

Suçlanan örgütün elebaşı muhalifleri işaret etti

 

Katliamın sorumlusu olarak işaret edilen Mihraç Ural ise internette yer alan açıklamalarında ”Reyhanlı’yı katleden el, Şam’ı da Halep’i de katleden elin kendisidir” diyerek Suriye’de Devlet Başkanı Esad’a karşı savaşan muhalifleri işaret ettiği ileri sürüldü.

t24

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz