Çandar’ın Skandal Yazısı Tepki Alıyor

13 Mayıs 2013 Pazartesi, 17:56

Radikal Gazetesi’ndeki köşesinde Hatay’daki terör saldırısından sonra hayatını kaybedenler için “maliyet” tanımında bulunan Cengiz Çandar’a tepki yağıyor.

Radikal yazarı Cengiz Çandar önceki gün Reyhanlı’da gerçekleşen patlamalarda yaşamını yitiren yurttaşlardan “maaliyet” olarak bahsetti. Kendisinin Türkiye’nin Ortadoğu’dan uzak durması gerektiğini söyleyenler gibi “bozguncu ve Soğuk Savaş dönemi statükocusu” olmadığını söyleyen Çandar, yazısında Reyhanlı’da hayatını kaybedenleri “Ortadoğu politikasında ‘etkili bir aktör’ olmanın ‘kaçınılmaz maliyetlerinden biri’ olarak” görmek gerektiğini yazdı.

İşte Çandar’ın yüz kızartan yazısının o bölümü:

“Bunun idrakiyle olsa gerek, kimi yorumlar ‘Ortadoğu’ya hoş geldiniz’ başlığını kullanmışlar.

Olayın bir yönü öyle. Daha önce bir vesileyle –Cilvegözü Sınır Kapısı’nda tam üç ay önce meydana gelen patlama üzerine- bu köşede belirtmiş ve mealen şu tespitte bulunmuştuk: “Suriye dosyasına dahil olursanız Suriye de sizin içinize girer.”

Buradan, sakın, “Suriye konusunda yanlış yapıldı. Türkiye, Suriye’den ve Ortadoğu’dan uzak durmalıydı” şeklindeki bozguncu ve Soğuk Savaş dönemi statükoculuğunu benimsediğim sonucu çıkmasın. Türkiye, Suriye’ye ilişkin bir dizi yanlış yapmış olmakla birlikte, bunun alternatifi, Suriye’den ve Ortadoğu’dan ‘uzak durmak’ asla değildi.

Bu nedenle, Reyhanlı’daki patlamaları ve şimdiye dek herhangi bir benzeri olayda görülmemiş yükseklikteki can kaybını, Ortadoğu politikasında ‘etkili bir aktör’ olmanın ‘kaçınılmaz maliyetlerinden biri’ olarak görmek gerekiyor.

Bu, tatsız bir gerçek ama maalesef böyle. Böyle bir maliyetten uzak kalmak için Türkiye’nin Suriye’de olan bitenlerden uzak durması gerekmez miydi?

Hayır, bu mümkün değildi. Türkiye’nin ulaştığı gelişme düzeyi ve uluslararası sistemin içine girdiği kalıp, Ortadoğu’da ‘etkili bir aktör’ olmaktan öteye ona bir şans tanımıyordu. Bu da kaçınılmaz idi.”

ÇANDAR’A AÇIK MEKTUP
Çandar’ın yazısına en etkili tepki bir Hataylı’dan geldi. Ekşisözlük’te “Cengiz Çandar’a açık mektup” başlığı ile yayınlanan mektupta adeta Çandar’a ders verdi.

İşte o mektup:

“Demin sana mail atmaya çalıştım Cengiz’cim, ama radikal’in sunucuları bana adresini beğenmedik, ulaştıramadık dedi senin için.

Demek hem yorum yapmaya, hem de sitem almaya kapalısın. Bu yüzden kapalı mektubumu, senin yaptığın şekilde, açık açık yazıyorum.

Bak Cengiz’cim, sana bir Hataylı olarak yazıyorum.

Ne kadara satın alındın gerçekten bilmiyorum ama sana satın alınmamış bir kalem olarak birkaç kelam edeceğim.

Reyhanlı, Hatay’da ak Partisi’ne oy çoğunluğunun çıktığı iki üç ilçeden birisi. Geçmişte de MHP’nin kalesiydi burası. Ben bir Samandağlı olarak gurur duyuyorum, çünkü faşist düşünceye biz hiçbir zaman geçit vermedik. Ama Reyhanlılı kardeşlerimiz bu hatadan bir türlü dönemediler.

Orada yaşananlar yüzünden kan ağlıyorum, çünkü siyasi düşüncelerimiz taban tabana zıt bile olsa, Hatay’dan asla karşıt grup çatışması haberi gelmez, gelmedi, gelmeyecek de. Biz “sağduyulu” konuşmak için sizin gibi satmayız kendimizi, biz zaten sağduyuluyuz. Musevi arkadaşımızın cenazesine sinagogda katılıp, ertesi gün kilisedeki düğüne gideriz. Sünni kardeşlerimizle birlikte oruç tutup teravih namazında saf tutarız. Onlar da bizim ziyarethanelerimize gelip hrisi’mizi yerler. Ama sen hrisi nedir şimdi diye sorarsın, çok yabancı olduğun şeyler çünkü bunlar.

Biz savaşmasını bilmeyiz Cengiz’cim, biz savaşarak bir şeyin elde edileceğine inanmayız. O yüzden referandumla katarsın Hatay’ı Türkiye’ye, savaşarak değil. Çünkü burada cephe açılmadı, açılamaz da. Bu yüzden terörist gördüğümüzde ne yapacağımızı bilemedik. Dokunmadık. Suriye’nin muhalif askerlerinin Hatay’da ne b.k yediklerini eğer gerçekten bir gazeteciysen araştırır öğrenirsin. Dükkânları yağmalayan, herkesi rahatsız eden, sokakta makineli tüfeğiyle poz verip kendisine ses çıkarana “`biz Erdoğan’ın misafirleriyiz, istediğimizi yaparız`” diyen adamların hikâyelerini ben anlatmayayım sana.

Cengiz’cim. Ortadoğu politikasında etkili olmak istemiyoruz biz. Bizim böyle çorbada tuzumuz da olmasın, kaşığımız da! İstemeyiz!

Ama biz öldük Cengiz’cim. Ve arkamızdan sen “maliyet” dedin bizim için. Şimdi sana soruyorum Cengiz’cim, rica ediyorum, açık yüreklilikle cevap ver kardeşim. Şimdi seni öldürse birisi, bir başkası da arkandan “satılmış kalem olmanın maliyeti bu, mukadderat” dese senin sevenlerin, komşuların ne hissederdi?

Cengiz kardeşim, inşallah aklın başına gelene kadar ölmezsin, inşallah satılmış / korkak bir kalem olduğun için kömürleşerek can vermezsin. Biz satılmadığımız halde, kendimizi satmadığımız, düşüncemizi satmadığımız halde yanarak, kömürleşerek, parçalanarak can verdik. Ama sen umarım bu şekilde can vermezsin.

İnsana değil, hayvana değil, Recep Tayyip Erdoğan’a bile yakışmayan bir ölüm şekli bu. Ama bize yakıştırdınız. Teessüf ederim.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz