“Bu medya baskısı ve sansür Suriye’de bile yok”

13 Mayıs 2013 Pazartesi, 10:14

Suriye’deki terörizm faaliyetlerinin yoğunlaşmasından sonra uluslararası platforma gerçekleri aktarma misyonuyla yola çıkan suriyegerçekleri.com’un haberine göre AKP Hükümetinin uyguladığı sansür, şimdiye kadar Suriye’de uygulanmadı. Haberde geçen ifadeler şu şekilde:

Türkiye Reyhanlıdaki olaylardan dolayı basına karartma uyguluyor. Hatta bu bağlamda Reyhanlı’daki şehitlerin sayısı bile dörtte bire indirilerek yansıtılıyor, olaylar hakkında sosyal medya’ya bilgi veren bölge halkından insanlar tutuklanıyor,baskı altına alınıyor.Olaylar hakkında konuşan tek merkez hükumet yetkilileri ve onların bilgi verdikleri siyonist basın,hatta öyle ki sosyal medya kullanıcıları tehdit ediliyor, haberlerinin yalan olduğu-olacağı büyük bir kehanetle önceden bildirilerek halkın sadece kendilerinden duyduklarına itibar etmesini şiddetle ve ısrarla vurguluyorlar.

Akl-ı selim hiç bir insanın kabul edemeyeceği basın yasağı ve haber alma özgürlüğünün önüne geçilmesi halka karşı sonuna kadar kullanılmaya gayret ediliyor.

Peki Şimdiye kadar diktatör ilan ettiğiniz, özgürlükleri kısıtlıyor diye kafa tuttuğunuz, demediğinizi bırakmayarak bir iç savaşla karşı karşıya bıraktığınız Esad’ın Suriye’sinde durum nedir?

En başından beri Suriye olaylarını takip edenler bilir ki iç savaş ile karşı karşıya olan Suriye’de basına karşı hiç bir surette kısıtlama yoktur, ülkeye izin alarak giden, ülkeye normal yoldan giren (Türk gazetecilerin dağdan girdiği ve kamera yerine RPG roket atar kullandığı unutulmasın) her gazeteci ülkenin hapishaneleri dahil olmak üzere her yeri istediği gibi gezebilmekte, habercilik yapabilmektedir.

Hatta Suriye’de Savaşa rağmen basın özgürlüğünün bu denli yaşanması Siyonist kanadı zora sokmuş kiralık teröristleri aracılığı ile Suriye’deki yerli ve yabancı birçok basın mensubu Şehid edilerek basının sesi kesilmeye çalışılmıştır.Bu bağlamda en çok İranlı ve Suriyeli basın mensupları ile batılı basın mensupları da saldırıya uğrayarak canlarından olmuşlardır.

Basına yönelik uygulamalar bu kadarla da kalmayıp, Suriye olaylarını rahat rahat çarpıtabilmek adına Suriye televizyonlarının da yayınları uydulardan çıkartılmış ve İnternet sitelerine sansür uygulatılmıştır.

Kısaca iç savaştaki Suriye’de basın özgürlüğü sonuna kadar varken, özgürlükçü olmakla hava atanların ülkeleri basına şiddet ve sansür uygulamaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz