PKK Nasıl Çekilecek ?

08 Mayıs 2013 Çarşamba, 11:31
PKK Nasıl Çekilecek ?

Çekilme öncesi PKK’nın askeri kanadı HPG’den yapılan açıklamada, “Geri çekilme sürecinin başarıyla tamamlanması ve hiçbir provokasyona yol açılmaması için gerekli tartışmalar yürütülmüş, kapsamlı bir planlama ve örgütleme temelinde gerekli düzenleme ve pozisyona geçilmiştir” denildi. Açıklamada, ilk gruplarının 1 hafta içinde Kuzey Irak’a ulaşmasının hedeflendiği belirtildi.

ÜÇ KOLDAN ÇEKİLECEKLER

Murat Karayılan’ın telsizden vereceği talimat ile örgüt mensupları, eş zamanlı olarak 3 ana koldan kitlesel olarak harekete geçecekler. Buna göre, Tokat- Tunceli hattından başlayan bir grup Bingöl, Batman, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak’tan çıkacak. Diğer grup ise Kars, Iğdır, Erzincan, Erzurum, Muş, Ağrı, Van, Yüksekova ve Hakkari’yi takip eden koridoru kullanarak sınır dışına çıkacak.

VALİLER BÖLGELERİNDEN SORUMLU

Çekilme sürecinin teknik detayları en ince ayrıntısına kadar planlandı. PKK’lılar, çıkış sırasında en az 7 en fazla 10 kişilik küçük gruplar halinde hareket edecek. Yerleşim bölgelerinden uzak, dağlık alanlardan geçecekler. PKK’lılar, daha önce giriş ve çıkılarda olduğu gibi gündüz dinlenecek, gece ise yürüyüşe geçecek. Günde ortalama 10 kilometre yürüyecek örgüt mensupları, gece saatlerinde ay ışığından yararlanacak. Saldırı olmadığı sürece müdahale olmayacak. Herhangi bir olumsuzluk görülmesi halinde anında müdahale valilerin, talimatı ile yapılabilecek. Çıkışlar günlük olarak Ankara’ya rapor edilecek.

DEMİRTAŞ: ÇEKİLME 3-4 AY SÜREBİLİR!

Diyarbakır’da konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Sınır dışına çıkmanın ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Tahminlerimiz bunun 3-4 ay sürebileceği yönünde. Gözlemlerimiz gösteriyor ki hükümet bu konuda bazı idari tedbirler almış durumda. Elbette ki hükümetin resmi olarak sahiplendiği bir süreç var. Dolayısıyla geri çekilme sırasında çatışmaların olmaması, operasyonların olmaması doğrudan hükümetin sorumluluğundadır. Hükümetin bu konuda azami dikkat ve özen göstereceğini düşünüyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz