Arınç’tan Bedelli Askerlik Açıklaması

07 Mayıs 2013 Salı, 05:11
Arınç’tan Bedelli Askerlik Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Arınç,  Bakanlar Kurulu’nda şehitlerle ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını bugüne kadar şehitlikle ilgili imağdur olan ailelerin mağduriyetinin giderileceğini söyledi.  Afyonkarahisar’daki  patlamada ölenler de şehit sayılacak. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında belediyelerin borçlarına karşılık ödeneklerinden kesinti yapılmayacağını açıkladı.

Arınç,  Orman Birlikleri,  sulama birlikleri ile ilgili ücretlendirmede yüzde 40 civarında  indirimine gidildiğini açıkladı.  Sulama tarifelerinden yakınan çiftçiler için hayırlı bir haber olduğunu söyledi. 

Suriye’de çok acımasız olayların yaşandığını anlatan Arınç, Eset rejiminin elindeki tüm silahlarla  kendi halkını öldürmeye başladığını,  100 bin dolayında insanın hayatını kaybettiğini bir milyon dolayında insanın da ülke dışına gittiğini söyledi. Arınç, Suriye’deki rejim ayakta kalmak adına, hem ülkesini bölme hem de gidişini geciktirmek adına çok feci adımlar attığını söyledi.

Arınç,  gazetecilerin sorularına cevap verirken Kızılcahamam Kampı’nın 2 gün sürdüğünü,  bu toplantının kapalı olduğunu, bedelli askerlikle ilgili tavırlarının kesin olduğunu  yeni bir düzenleme düşünmediklerini söyledi. Arınç bu konuda yapılan düzenlemenin istenen rakama ulaşmamasına karşın verimli olduğunu söyledi. Genelkurmay’ın ihtiyaç duyması halinde ele alınabileceğini söyledi. 

Askerlik süresinin kısalması ile ilgili verilmiş bir karar olmadığını söyleyen Arınç, şu an itibarı ile askerlik süresinin kısaltılması ile ilgili bir düzenlemenin olmadığını söyledi.  Arınç, Türkiye’nin geldiği nokta, yeni şartların doğması halinde Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yeni bir düzenleme yapması halinde gündeme gelebileceğini söyledi. 

 Kandil’deki açıklamaya göre çekilmenin 8 mayıs’ta başlayacağını hatırlatan Arınç,  bugüne kadar  hükümet olarak çok büyük hassasiyet gösterdiklerini,  ülkeyi terketmekten ziyade silahları bırakmanın aslolduğunu belirtti.  Bu konuların herkesin önünde konuşulacak konu olmadığını, hükümetin bundan sonra da  sürecin sağlıklı şekilde sonuçlanması için çaba göstereceklerini söyledi.  Arınç İsrail’le süren tazminat konusunda görüşmelerin sürdüğünü,  gelişmelerle ilgili detaylı açıklamalarda bulunacaklarını söyledi. 

Arınç, valiler kararnamesiyle ilgili  soruya da “böyle bir kararname mi var” kim söyledi, nasıl oldu haberim yok” siz biliyorsunuz biz imzalayanlar bilmiyoruz hayret” dedi. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz