Askerlik Süresi Kısalıyor mu?

06 Mayıs 2013 Pazartesi, 09:50

Partisinin Kızılcahamam kampında vekillerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, askerliğin kısaltılması için çalışma yaptıklarını açıkladı. Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili yeniden bir çalışma yapmanın bu işi sulandırmak olacağını söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamamkampının ikinci günündemilletvekillerinin sorularını cevapladı.Milli Savunma Komisyonu BaşkanıOğuz Kaan Köksal, çözümsüreci nedeniyle terörlemücadele konusunda eskisi kadar askere ihtiyaç kalmadığını belirterek, yeniden bir bedelli askerlik düşünülüp düşünülmediğini sordu.

İŞİ SULANDIRMAK OLUR 

Başbakan Erdoğan, bedelli askerliği daha önce uyguladıklarını ifade ederek, “Tekrar yapma girişimimiz bunu sulandırmak olur. Sululuk da AK Parti’ye yakışmaz. Bununla ilgili askerliğin süresinin kısaltılması çalışmamızı sürdürüyoruz” dedi.

Toplantıda gündeme gelen bir diğer konu ise başkanlık sistemi oldu. Vekiller başkanlık sisteminin vatandaşlara daha iyi anlatılması gerektiğini belirttiler. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Türkiye’de zaten yarı başkanlık sisteminin var olduğunu ifade eden Erdoğan, yarı başkanlık sistemlerinde bile partili cumhurbaşkanı olması gerektiğini vurguladı. “Bizim cumhurbaşkanımızın bir partisi var ama partisi ile resmi bir ilişki kuramıyor” ifadelerini kullandı.

AĞALIĞIN BİR VERSİYONU 

Erdoğan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkındaki bir soruyu cevaplarken, kooperatif sistemini eleştirdi.Milletin üzerindeki en büyük yüklerden birinin kooperatifler olduğunu anlatan Erdoğan, “Bunlar üyelerini sömürüyorlar. Bu ağalığın bir versiyonudur. 10-20 sene kooperatif başkanlığı yapanlar var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan belediyelere de birmüjde verdi. İller bankası, belediyelerin yaz aylarında çalışmalarına devamedebilmesi için haziran, temmuz ve ağustos aylarında borç kesintisi yapmıyor. Erdoğan yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle bu yıl İller Bankası’nın eylül ayında da belediyelerden kesinti yapmayacağımüjdesini verdi. Erdoğan, bu yıl Meclis’i temmuz ayında da çalıştıracaklarını açıkladı.

AYASOFYA’YI AÇARIZ AMA… 

Başbakan Erdoğan’a sorulan sorular arasında Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin bir çalışma olup olmadığı da vardı. Erdoğan bu soruya, “Sultanahmet çok boş. Sultanahmet dolarsa Ayasofya’yı da gündeme alabiliriz” şeklinde cevap verdi.

Uzmanlara 7 yıl şartı

Oğuz Kaan Köksal uzman çavuşların memuriyete geçmek için 2 yıl askeri hizmet şartını 7 yıla çıkarmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Uzman çavuşlar 2 yıl çalışıp, KPSS sınavına girmeden uygun kadro bulunması halinde memuriyete geçebiliyordu. Köksal, bu süreyi 7 yıla çıkarmak için çalıştıklarını ifade ederek, buna talip olanlarda sicilin temiz olması, kurumlara geçişte mülakat şartı gibi şartlar getireceklerini söyledi.

Esed bunların hesabını vallahi vereceksin

Başbakan Erdoğan, kapanış konuşmasında Beşşar Esed’e yüklendi. Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısının yüz bine yaklaştığını belirten Erdoğan, “Çocukların feryadı arşı inletirken, biz susan dilsiz şeytanlardan olmayacağız. Ey Beşşar Esed, vallahi bunun hesabını vereceksin. Başkalarına göstermediğin cesareti, kundaktaki bebeğe göstermenin bedelini çok ama çok ağır ödeyeceksin” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz