Hainler böyle fotoğraflandı !

03 Mayıs 2013 Cuma, 11:58
Hainler böyle fotoğraflandı !

Murat Karayılan’ın, 8 Mayıs’tan itibaren çekileceğini açıkladığı PKK’lı gruplar hazırlıklara başladı. PKK’lıların özellikle sınıra yakın Hakkari-Şırnak bölgesindeki hareketliliği, gece uçuşu yapan İnsansız Hava Araçları tarafından da görüntülendi.

PKK’LILARIN HAREKETLİLİĞİ İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINCA TESPİT EDİLDİ

Star’ın haberine göre; PKK yöneticisi Murat Karayılan’ın Kandil’de bir basın toplantısıyla tüm dünyaya duyurduğu “Silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesi 8 Mayıs’ta” açıklamasının ardından örgüt militanlarının hareketliliği İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından da tespit edildi. Hareketlilik ağırlıklı olarak Şırnak Bestler-Dereler bölgesinde belirlendi. Bölgede geceleri toplanan gruplar görüntü vermemeye çalışırken derin vadiler ile dağlık bölgelerdeki uçuşlarda elde edilen görüntülerde örgüt üyelerinin küçük gruplar halinde toparlanarak çekilmeye hazırlandıkları kaydedildi.

ÇEKİLME İÇİN TOPARLANMA BAŞLADI

Havaların ısınmasıyla birlikte Hakkari ve Şırnak bölgesinde uçuş yapan bir İHA tarafından çekilen görüntülerde örgüt üyelerinin bulundukları bölgeleri terketmek üzere hazırlandıkları ve çekilmek için toparlanmaya başladıkları kaydedildi. Derin vadiler ile dağlık bölgelerdeki uçuşlarda elde edilen görüntüler Harekat Merkezinde kayıt altına alınarak değerlendirildi. Örgüt üyelerinin küçük gruplar halinde toparlanmaya başladığı kaydedilirken, derin vadilerde ise karların erimesiyle birlikte oluşan derin sular görülüyor. Kuzey Irak topraklarına yakın olan bölgede toplanan grupların yakın zamanda sınırı geçmesi bekleniyor.

YEREL KAYNAKLAR DOĞRULADI

Hakkari, Şırnak, Bingöl ve Diyarbakır kırsalındaki örgüt üyelerindeki hareketlilik yerel kaynaklar tarafından da doğrulandı. Örgütün çekilmeye başlamak için hazırlık yaptığı haberlerini değerlendirmeye alan güvenlik birimleri bunları doğrulatarak üst makamlara iletiyor. Diyarbakır 2’nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’ndan kalkan F-16 savaş uçaklarının bölgedeki keşif uçuşları da sürüyor. Örgütteki hareketlilik tüm güvenlik birimleri tarafından tespit edilmiş durumda. Örgütün Kuzey Irak’taki kamplarına çekilmesi işleminin günler alacağı öğrenildi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Kuvvet komutanlarının Hakkari ve Şırnak bölgesindeki denetlemeleri de tamamlandı. Komutanların askeri yetkililerden bilgi aldığı öğrenildi.

BİZ KONUŞURKEN PKK GECELERİ ÇEKİLİYOR OLABİLİR

Çözüm sürecinin provokasyon olsa bile devam edeceğini söyleyen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, PKK için “Biz ‘PKK ne zaman çekilecek, hangi yoldan gidecek’ diye konuşurken PKK, çekilmeye başlamış olabilir. Öyle tabur halinde gidecek değiller, küçük gruplar halinde çekilecekler. MİT, bunu organize eder” dedi. 1999’daki çekilmede 300 ile 500 PKK’lının ölümüyle sonuçlanmasının bugünkü süreç için de korku yarattığı yorumları hakkında Ensarioğlu, “O gün devlet iradesi yoktu. PKK çekilme kararı aldı ama devlet bunu istemiyordu. Bugün bunu isteyen bir devlet iradesi var. Deniliyor ki ‘Süreçten rahatsız olan bir karakol komutanı PKK’lıların çekildiğini gördüğünde ateş emri verebilir’ Hayır, bu olmayacak. Çünkü devlette raylar yerine oturdu” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz