CHP 1 Mayıs’ta ‘ikiye’ bölündü

02 Mayıs 2013 Perşembe, 09:48

 

Ankara’da da 1 Mayıs iki ayrı meydanda kutlandı. BDP, anarşistler ve bazı sol gruplar Sıhhiye’de toplandı. İşçi Partisi ve bazı ulusalcı gruplar ise Tandoğan’a gitti. CHP iki meydana da ayrı ayrı gruplar halinde katıldı

İstanbul’da büyük olaylara sahne olan 1 Mayıs İşçi Bayramı Ankara ’da iki ayrı meydanda olaysız biçimde kutlandı. Polis, BDP, anarşistler ve bazı sol gruplar Sıhhiye Meydanı’na girerken arama noktalarından çekildi. CHP ise Tandoğan ve Sıhhiye’deki eylemlere ayrı ayrı gruplar halinde kat Ankara Garı önünde toplanan Türk-iş, Disk ve KESK’e bağlı sendikalarla, Türk Tabipleri Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü  üyelerinden oluşan yaklaşık 10 bin kişi Sıhhiye Meydanı’na yürüdü. Ankara Adliyesi önündeki güvenlik noktasına gelen gruplar, Taksim’deki olayları protesto etmek için bir dakikalık oturma eylemi yaptı ve “Her yer direniş. Her yer Taksim” sloganı attı. Katılımcılar, daha sonra üst araması yapılarak alana alındı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’na önceki yılların aksine BDP’liler daha kalabalık bir grupla katıldı. Taksim olaylarını protesto eden BDP’liler, ‘PKK halktır, halk burada’, ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganları attı.


Polise taraftar tezahüratı
Çarşı, Fenerbahçe, Galatasaray, Ankaragücü gibi kulüplerin taraftar grupları da eyleme katıldı. Gruplar arama noktasında polislere dönerek, “Sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım kaskını çıkar copunu at delikanlı kim bakalım” diye slogan attı.

‘Ulusalcılar’ Tandoğan’daydı
İP, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) başını çektiği sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden oluşan “Vatan Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği” ise 1 Mayıs’ı Tandoğan Meydanı’nda kutladı. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan grup, ‘emek namus vatan Silivri’ye selam’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ve ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları attı. Meydandakiler CHP PM üyesi, sanarçı Faruk Demir’in seslendirdiği “Sarı saçlım mavi gözlüm” isimli şarkıya eşlik etti.

İki meydan iki kutlama
1 Mayıs ve Emek Dayanışma Günü, Sıhhıye ve Tandoğan meydanlarında ayrı ayrı kutlandı. BDP ve bazı sol grupların katıldığı Sıhhiye’deki kutlamalarda yaklaşık 10 bin kişi vardı. İşçi Partisi (İP) ve bazı ulusalcı grupların kutlama alanı olarak seçtiği Tandoğan’da yaklaşık 3 bin kişi toplandı.

 

Çölaşan: Taksim bölücülerin
1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayan diğer siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarını eleştiren Çölaşan, “Bugün 1 Mayıs, herkese çağrı yaptık Ankara’ya gelin tepkinizi gösterin diye. Herkesin burada olması gerekirdi. Taksim Türkiye’deki bölücülerin ve onlara yol açanların yeri. Taksim kim. Vatanını, milletini bilenlerin yeri burası” diye konuştu.

milliyet.com.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz