Son Dakika
23 Temmuz 2019 Salı

Örtülü Af Onaylandı

30 Nisan 2013 Salı, 01:28
Örtülü Af Onaylandı

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, 6459 sayılı “İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 6460 sayılı “Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Cumhurbaşkanı Gül tarafından Anayasa’nın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiği bildirildi.

Zana’nın davası düşebilir
BDP’li milletvekilleri hakkında da “örgüt adına faaliyette” bulundukları gerekçesiyle hazırlanmış fezlekeler bulunuyor. Bu fezlekelerdeki eylemler önemli ölçüde propaganda ve konuşmalara dayandığından, haklarındaki davalar düşebilecek. Leyla Zana, Aysel Tuğluk başta olmak üzere birçok BDP’li milletvekili hakkında açılan davalar ortadan kalkacak.

Propaganda yapanlar örgüt üyeliğinden ceza almayacak
Terör örgütünün üyesi veya destekçisi olduğunu belli edecek şekilde; örgüte ait amblem, resim veya işaretleri asanlar ya da taşıyanlar, slogan atanlar, ses cihazlarıyla yayın yapanlar, terör örgütüne ait amblem, resim veya işaretlerin üzerinde bulunduğu üniformayı giyenler, bu suçları toplantı ve gösteri yürüyüşü dışında da işlerse aynı cezaya çarptırılacak. Terör örgütlerinin bildiri ve açıklamalarını basmak ve yayımlamak, terör örgütünün propagandasını yapmak ile yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma suçunu işleyenler hakkında, ayrıca “Terör örgütüne üye olmak” suçundan dolayı ceza verilmeyecek. Ancak, işlenen suçun; patlayıcı madde bulundurma, mala zarar verme, kasten yaralama, görevi yaptırmamak için direnme, genel güvenliği kasten tehlikeye sokma gibi cebir ve şiddet içermesi halinde, kişi ayrıca örgüt üyeliğinden cezalandırılacak.

Üniversiteli PKK’lılar Yeniden Kampüslere
Yeni yasa ile örgütün bildiri ve açıklamalarını basıp yayanlar, örgüt propagandası yapanlar, örgütün çağrı veya talimatları üzerine düzenlenenler de dahil olmak üzere gösterilere katılanlara artık terör örgütü suçundan ceza verilmeyecek. Propaganda da şiddeti teşvik etmediği sürece suç olmaktan çıkartıldığı için, barışçıl birçok eylem “terör suçu” olmaktan çıktı. Terör örgütü PKK’nın üniversitelerdeki faaliyetlerini yürüten bu suçlardan dolayı cezaevinde bulunan birçok örgüt üyesi serbest kalacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz