Son Dakika
13 Aralık 2019 Cuma

Arınç’tan Büyükanıt’a:”Sonuçlarına katlanacaktır”

29 Nisan 2013 Pazartesi, 18:05
Arınç’tan Büyükanıt’a:”Sonuçlarına katlanacaktır”

Türk demokrasisi, darbeler ve muhtıralar sebebiyle zor günler geçirdi. Bundan tam 6 yıl önce bugün yine o büyük sancılardan biri yaşandı. Ancak “27 Nisan e-muhtırası” adı verilen bu müdahale, başarısız bir girişim olarak tarihe geçti.

O günlerde yaşananları anlatan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, duygularını gizleyemedi. Arınç, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın sözlerini hatırlatan Arınç, “Kaleme kendisinin aldığını itiraf ettiğine göre sonuçlarına da katlanacaktır” diye konuştu.

2007’nin Nisan ayında, Türkiye 11’inci cumhurbaşkanını seçme telaşını yaşıyordu. TBMM’deki seçim coşkusu 367 tartışmalarıyla gölgelendi. Siyaset kilitlendi, siyasi partilerin bir kısmı Meclis’teki oylamalara katılmadı. 

GENELKURMAY’IN İNTERNET SİTESİNDE ŞOK BİLDİRİ

Takvimler 27 Nisan’ı gösterirken Türkiye demokrasisi bir kez daha darbe aldı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden şok bir açıklama geldi.

İnternetten yayınlandığı için “e-muhtıra” olarak yorumlanan bildiri ile Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığına açıkça karşı çıkılıyordu.

Ancak bu müdahale başarısızlıkla sonuçlanarak hafızalarda yerini aldı ama tepkiler dinmedi. E-muhtıra 6’ncı yıl dönümünde bir kez daha siyasetin gündemindeydi.

O günleri anlatırken duygulanan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, net mesajlar da verdi. 

ARINÇ: “İTİRAF ETTİĞİNE GÖRE SONUÇLARINA KATLANACAKTIR”

Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın sözlerini hatırlatan Arınç, “Kaleme kendisinin aldığını itiraf ettiğine göre sonuçlarına da katlanacaktır. ‘Bu bildiriyi ben yazdım ve ben koydum’ diyen insan bu ayıbı yıllar boyu yüzünde taşıyacaktır. Çünkü o silahlı kuvvetlerin en üst noktasında olan birinin yazacağı bir şey değildir” dedi.

BOZDAĞ: “E-MUHTIRA DEĞİL DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMANIN YIL DÖNÜMÜDÜR”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da e-muhtıranın Türk demokrasisi için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Bozdağ, ” ’27 Nisan muhtıranın yıldönümü’ demek fevkalade yanlış ‘demokrasiye sahip çıkmanın yıldönümü’ desek daha doğru olur. Türkiye’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının en güzel işaretlerinden biri olmuştur” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.