Son Dakika
16 Aralık 2019 Pazartesi

Doğu Türkistan’da katliam: 21 Türk öldürüldü

24 Nisan 2013 Çarşamba, 21:22
Doğu Türkistan’da katliam: 21 Türk öldürüldü

Doğu Türkistan yerel hükümeti, ölenlerin arasında 15 polis ve yerel hükümet yetkilisi olduğunu, saldırganlardan altısının öldürüldüğü, sekizinin ise sağ ele geçirildiğini duyurdu. Sincan Özerk Bölgesi sözcüsü Hou Hanmin, Kaşgar’da, Uygurlar tarafından Maralbexi olarak bilinen Bachu kasabasındaki bir mahallede dün, bölgede devriye gezen 3 toplum görevlisinin özel bir evde şüpheli kişileri tespit ettiği, evde bıçakların görülmesiyle görevlilerden birinin telefonla yardım istemesi üzerine çatışma çıktığını söyledi.

14 ‘’isyancının” söz konusu görevlileri öldürdüğünü belirten Hou, görevlilerin sadece düzenli kontrolü yaptıkları, ancak saldırının iyi planlanmış ve hazırlanmış olduğunu, bunun kesinlikle bir ‘’terörist saldırı” olduğunu ileri sürdü. Sözü Hou ayrıca olayın ardından birkaç polis ve toplum görevlisinin farklı gruplar halinde eve geldiği, Uygurların, ellerinde balta ve büyük bıçaklarla polislere ve görevlilere saldırdığı, sadece bir polisin silahlı olduğunu iddia etti. Çatışmanın saldırganlar tarafından evin ateşe verilmesiyle sonuçlandığını aktaran Hou, 8 kişinin yakalandığını dile getirdi. Olayda 9 hane sakini, 6 polis ve 6 Uygur’un öldüğü bildirilirken, kaç kişinin yanarak öldüğü ise bilinmiyor.

Hou herhangi bir grup adını vermedi, ancak Çin’in stratejik enerji zengini olan ve Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Orta Asya ile sınırları olan Sincan’da Doğu Türkistan isimli bağımsız bir devlet kurmak isteyen ve önceki saldırıları gerçekleştiren” İslami ayrılıkçılar”ın saldırıyı yaptığını iddia etti.

Sürgündeki Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilşat Raşit ise, çatışmanın, Çinli silahlı bir personelin genç bir Uygur’u ateş açarak öldürmesi sonucu Uygurların da karşılık vermesiyle başladığını savundu. Raşit, Çin’in Uygurlar arasındaki mücadeleyi bastırmak için keyfi ateş açtığını da söyledi.

Yerel bir resmi internet sitesi olan Tianshan’da da ölen polis ve yetkililerden 10’unun Uygur olduğu bildirildi.

Resmi Xinhua haber ajansı da ölümlere “şiddetli saldırıların” neden olduğunu belirterek, ayrıntı vermedi.

Bu olay 2009’daki Uygur-Çinli çatışmasının ardından yaşanan en ölümcül çatışma oluyor. 2009’da bölgenin merkezi Urumçi’deki çatışmada 200’e yakın kişi ölmüştü.

Türkiye’nin iki katı büyüklüğündeki bölgede resmi rakamlara göre 9 milyon Uygur Türkü yaşıyor. Uygur halkı Çinlilerin kendilerine baskı uyguladığını ve hürriyetlerini kısıtladığını söylerken, Pekin yönetimi ise Uygurları terör eylemleri yapmakla suçluyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.