Son Dakika
13 Aralık 2019 Cuma

CHP’deki Kürtçü Söylemler !

20 Nisan 2013 Cumartesi, 14:40
CHP’deki Kürtçü Söylemler !

CHP içinden BDP ile temasta olan isimlerin başında gelen Tanrıkulu, Kürtçe bilen doktor ihtiyacını öngören yazılı soru önergesinde çarpıcı ifadeler kullandı.

Tanrıkulu, “Türkiye’de çatışmasızlık döneminin sonlanması ve siyasi, toplumsal barışın tesisi için atılması gereken somut adımlar var.

Gerek yasal düzlemde gerekse uygulamada gerçekleştirilmesi gereken düzenlemeler, sürecin ilerleyip ilerlememesini önemli ölçüde belirleyecektir.

Türkiye toplumu artık daha fazla zaman kaybetmek ve küçük hesaplarla belirlenmiş taktiksel hedeflerin peşinden sürüklenmek istemiyor. Kalıcı bir barışın tesisi, demokratik bir Türkiye’nin inşası için elzemdir” dedi.

Tanrıkulu, bur çerçevede hastanelerde Kürtçe ve Arapça bilen personel istihdam edilmesi gerekliliğini vurgularken, ayrıca tıp öğrencilerinin Kürtçe başta olmak üzere Türkiye’de konuşulan dilleri öğrenebilmesi için fakülte bünyesinde proje geliştirilmesini talep etti.

Tanrıkulu, güneydoğu için verdiği Meclis araştırma önergelerinde de, bölgede altyapı sorunlarına ek olarak dil sorunu yaşandığını belirterek, “Diyarbakır ve bölgede Türkçe dışında başta Kürtçe olmak üzere Arapça gibi dilleri konuşabilen sağlık çalışanlarının istihdamı teşvik edilmelidir” dedi.

GRUP YÖNETİMİ ÖNERGEYİ KONUŞACAK

PM’den önce, bu hafta toplanacak grup yönetim kurulunda da, Sezgin Tanrıkulu’nun Genel Kurul’da tartışmalar arasında çekilen ve AK Parti’lilerin imzaladığı önergesinin yeniden verilmesi konusu ele alınacak. Önergenin Meclis Başkanlığı’na verilip verilmemesi karara bağlanacak. CHP Grup Başkan vekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan, önergeyi grupta bekletiyor. Kılıçdaroğlu’nun önerge ile tavrı merak konusu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.