Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Akıllı telefonlardaki tuzaklar

20 Nisan 2013 Cumartesi, 14:27
Akıllı telefonlardaki tuzaklar

Her geçen gün kullanımı yaygınlaşan akıllı cep telefonları hayatımızın artık vazgeçilmez bir parçası oldu. Telefon edebilmenin yanında “App” olarak bilinen uygulamalar sayesinde elektronik postaları okumak, banka işlemlerini yapmak, internet üzerinden alışveriş gibi bir çok özelliği olan bu aletler, tam anlamıyla bir cep bilgisayarı görevini üstleniyor. Ancak hayatımızı kolaylaştıran akıllı cep telefonlarının sağladığı bu önemli imkanlar suç çetelerinin de ilgisini çekiyor. Bu tür suçların son zamanlarda arttığına dikkat çeken KRV Polisi’nin Sanal Suçlar Bürosu’ndan Christian Martinek, “Ortada ciddi bir tehlike var” uyarısını yaptı.

BİLGİSAYAR KADAR ÖNEMSENMİYOR

Akıllı cep telefonlarının dikkatli kullanılmadığı durumlarda büyük risk altında olduğunu belirten Christian Martinek, şunları söyledi: “Bu telefonlar, yüksek performanslı bilgisayar ayarında. Ancak kullanıcılar telefonların güvenliğine, bilgisayarlarındaki kadar önem vermiyorlar. Günümüzde özel bir çok bilgiyi telefonlarımıza kaydediyoruz. Suç çeteleri de bunun farkında. Bunları ele geçirebilmek için çeşitli programlar üretiyorlar. Dolandırıcılıktan şantaja kadar çok çeşitli olaylarda bunları kullanıyorlar. Bunun yanında App’ler ile gelen reklamların tıklanması, kaynağı bilinmeyen ücretsiz uygulamaların çalıştırılması kişiyi çeşitli aboneliklere yönlendiriyor. Karşılığında da ay sonunda kabarık bir telefon faturasıyla karşılaşılıyor.”

UYGULAMALARA DİKKAT

Sanal Suçlar Uzmanı Martinek bu tür tuzaklara karşı ise, “Ücretsiz App’lere dikkat etmekte fayda var. Güvenilir olmayan, kimin yaptığı belli olmayan uygulamalardan uzak durun. Uygulamayı yüklemeden önce kullanım koşullarını dikkatlice okuyun. Ek olarak çeşitli forumlar vasıtasıyla ilgili uygulamayı daha önce kullananların yorumlarını araştırın” dedi. Mantinek ayrıca, akıllı cep telefonlarındaki üretici kısıtlamalarını kaldırmaya yarayan Jailbreak ya da Rooting gibi işlemlerden de kaçınılması gerektiğini belirtti

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.