CHP’li İnce: Yarın yine Silivri’deyiz

10 Nisan 2013 Çarşamba, 14:10
CHP’li İnce: Yarın yine Silivri’deyiz

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Biz İmralı’ya, Silivri’ye tünel kazmadık ama Başbakan Kandil’e kırmızı hat, İmralı’ya Marmaray döşemiş.” dedi. İnce, CHP milletvekillerinin yarın yine Silivri’de olacağını belirterek, Ergenekon’u değil, adil yargılanmayı, hukuk devletini, bağımsız yargıyı savunduklarını söyledi.

CHP’li Muharrem İnce ile Ali Özgündüz, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Silivri’de hukuk, adalet, adil yargılama, vicdanın bulunmadığını öne sürdü. “Cumhuriyeti kuranların nasıl dokunulmazlığa ihtiyacı yoksa, koruyanların da yok. Hodri meydan. Gelsin, yüreği, cesareti varsa dokunulmazlıklarımızı kaldırsın.” diyen İnce, 45 milletvekiliyle Silivri’de olduklarını, mahkeme salonunun sağ tarafında avukatların oturduğunu, sol tarafın boş bulunduğunu, ilk girişte milletvekillerinin ve basının sıkış sıkış durduğunu, gazetecilerin, milletvekillerinin not alamadığını söyledi. İnce, masaların neden boş tutulduğunu sorduklarında ise “Bu duruşma böyle olacak” cevabı aldıklarını, mahkeme heyetinin keyfi bir tutum sergilediğini iddia etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, açık açık yargıya talimat verdiğini iddia eden CHP’li Muharrem İnce, şöyle devam etti: “Başbakan fezlekeyi hazırlayın, gönderin, biz de onların dokunulmazlıklarını kaldıralım diyor. Biz bu sözleri hatırlıyoruz. Daha önce Başbakan, teröristlerle kucaklaşan milletvekilleri için de bu tehdidi savurdu. Ama onların dokunulmazlıklarını kaldırmadı. Niye, onları Abdullah Öcalan kurtardı. Öcalan ile yaptığı pazarlık sonucu, teröristlerle kucaklaşan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için adım atmadı. Teröristlerle kucaklaşanlar Öcalan’a, Türk bayrağı ile kucaklaşanlar millete güveniyor. Onları Öcalan kurtarmışsa, bizi de milletimiz kurtaracaktır.”

“HODRİ MEYDAN”

Cumhuriyet’i kuranların dokunulmazlığa ihtiyacı bulunmadığını, Atatürk’ün Sivas, Erzurum kongrelerinde dokunulmazlığı olmadığını ifade ederek sözlerini sürdüren İnce, Cumhuriyeti kuranların nasıl dokunulmazlığa ihtiyacı yoksa, koruyanların da olmadığını, kendilerinin de dokunulmazlığa ihtiyacı olmadığını söyledi. İnce, “Hodri meydan. Gelsin, yüreği, cesareti varsa, korkusu yoksa dokunulmazlıklarımızı kaldırsın.” dedi.

İnce, Erdoğan’ın, CHP’yi Silivri’ye tünel kazmakla suçladığını belirterek, “Meğer Başbakan İmralı’ya Marmaray, Kandil’e kırmızı hat döşemiş. Biz İmralı, Silivri’ye tünel kazmadık ama Başbakan Kandil’e kırmızı hat döşemiş, İmralı’ya Marmaray döşemiş.” diye konuştu.

YARGIYI TEHDİT

Başbakan Erdoğan’ın, CHP milletvekillerini, yargıyı tehdit etmek, yargının görevini engellemekle suçladığını dile getiren Muharrem İnce, böyle bir şey yapmadıklarını, adil yargılanma, bağımsız yargılanmayı savunduklarını belirtti. İnce, Erdoğan’a, “Sen yargıyı tehdit etmekle suçluyorsun bizi. Sen hiç yargıyı tehdit ettin mi? 1989 seçimlerinde, Beyoğlu Belediye Başkan adaylığında seçimi kaybettiğin gece seçim hakimine ‘seni süründüreceğim, yakacağım’ dedin mi? Bundan dolayı ceza aldın mı tutuklandın mı?” diye sordu.

Silivri’deki olaylara ilişkin tutanağı, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Arınç’ın okuduğunu anlatan İnce ‘Bu ne hız. 10-20 yıl süren davalar var, tutulan tutanak, bir-iki saat içinde Arınç’ın elinde. Yazıklar olsun size.” dedi.

Asıl eşkıyalığın, gizli tanıklıkla insanları yargılamak olduğunu savunan İnce, AK Parti, BDP ve PKK’nın, “artık ruh üçüzü” olduğunu iddia etti. İnce, CHP milletvekillerinin yarın yine Silivri’de olacağını belirterek, Ergenekon’u değil, adil yargılanmayı, hukuk devletini, bağımsız yargıyı savunduklarını dile getirdi.

ALİ ÖZGÜNDÜZ’ÜN AÇIKLAMASI

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de yaptığı açıklamada jandarma tarafından tutulan tutanağın, sahte olduğunu, gerçeği yansıtmadığını iddia etti.
Özgündüz, Hükümet ile mahkemenin, eş güdümlü çalıştığının anlaşıldığını ileri sürerek, “Hükümet, yargı bağımsızlığından bahsettiğinde çıldırıyorum.” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz