Zulmün temeli Silivri

09 Nisan 2013 Salı, 09:51

Ümraniye Davası’nda sanıklara destek olmak amacıyla Silivri’ye giden onbinlerce kişiye polistazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Ortalık savaş alanına döndü

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 67’si tutuklu 275 sanıklı Ümraniye  Davası’nın 282. duruşması dün yapıldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda görülen duruşma yine olaylı geçti. Ümraniye Davası’nda savcıların mütalaalarını açıklamalarının ardından yapılan ilk duruşmada sanıklara destek olmak amacıyla onbinlerce kişi, otobüs ve özel araçlarıyla Silivri Cezaevi’ne akın etti.

Önce jandarma

Sabahın erken saatlerinden itibaren duruşma salonunun bulunduğu Silivri Cezaevi önüne gelen kalabalık, 3 sıra halinde oluşturulan demir bariyerleri yıktı. Önleri kapatılarak, çamur deryasından yürütülmek zorunda bırakılan halk, bariyerleri yıkınca, karşılarında jandarma ve polisi buldu. Kalabalığı önce tazyikli su, ardından biber gazı sıkıldı. Ortalık savaş alanına dönerken biber gazı, rüzgarın da etkisiyle duruşma salonunun içine kadar girdi. Aralarında avukatların ve sanık yakınlarının da bulunduğu çok sayıda kişi fenalaştı.

11 Nisan’a ertelendi

Dışarıdaki gerginlik duruşma salonuna da yansıdı. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyesi avukatlar, sanık avukatları için ayrılan bölüme oturma konusunda ısrar etti. Bazı avukatların, yetki belgesi ve vekaletname göstermedikleri için duruşma salonuna alınmaması üzerine avukatlarla jandarma görevlileri arasında tartışma yaşandı. Çok sayıda boş yer olmasına rağmen basın mensuplarının masalı bölüme geçmelerine izin verilmezken, durum Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’ye iletildi. Ancak Özese’nin, duruşmaya çok sayıda avukat katılmasının beklenmesi nedeniyle bu alana da sanık avukatlarının alınacağını belirtti. Salondaki karmaşa üzerine mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi. Aranın ardından  Özese, duruşmayı 11 Nisan’a ertelendi.

Yeniçağ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz