Son Dakika
19 Ocak 2020 Pazar

Gorbaçov: SSCB’nin yıkılması benim hatam değil

31 Mart 2013 Pazar, 18:44
Gorbaçov: SSCB’nin yıkılması benim hatam değil

Ria Novosti’nin düzenlediği “Açık Ders” panelinde konuşan Gorbaçov, “Sovyetler Birliği’nin merkeziyetçi yapısının değişmesi ve modernize edilmesinin gerekliliğine inandım. Ben her zaman birliğin korunmasından yanaydım. Birliğin yıkılması ile ilgili bana yönelik suçlamaların hiçbiri doğru değil. Bunlar sorumsuzca ve haklı olmayan ithamlar.” dedi.

Glastnost (Açıklık) ve Perestroyka (Yeniden yapılanma) politikaları ile Birliğin sonunu getirdiği eleştirilerine cevap veren Gorbaçov, 1991 başarısız askeri darbesinin ardından Rusya’nın ilk devlet Başkanı Boris Yeltsin’in ‘yıkıcı tutum’ içinde olduğunu iddia etti.

Perestroyka politikaları ile Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerine demokrasi geldiğini savunan Gorbaçov, 1989’da Sovyet askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin de büyük bir başarı olduğunu savundu.

Eski Sovyet lider, “Benim siyasi kariyerim başarılarla dolu. Yaşamım her zaman siyasetle kesişti. Gençken okul organizasyonlarında yer aldım. Üniversitede de siyasetin içinde idim. Ağustos 1955’ten bu yana profesyonel olarak siyasetin içinde bulunuyorum.” dedi. Gorbaçov politikacı kimliğinin 1968’de Sovyetlerin Çekoslavakya’yı işgaline halkın duyduğu kızgınlığı gördüğünde reformcu yapıya evrildiğini kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.