Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

KCK Tahliyeleri Devam Ediyor

30 Mart 2013 Cumartesi, 02:13
KCK Tahliyeleri Devam Ediyor

Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 13 sanığın yargılandığı KCK davasında, sanıkların tahliyesini kararlaştırdı.Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik 7 Haziran 2012’de düzenlenen operasyonun ardından ”Terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile tutuklanan Van Belediye Başkanı Kaya ile BDP’li bazı ilçe belediye başkanları ve il yöneticilerinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Van F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 8 sanığın adliyeye getirildiği duruşma öncesinde, Emniyet Müdürlüğü ekipleri, adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

BDP eski İl Başkanı Mihriban Şah dışındaki tüm sanıkların hazır bulunduğu duruşmada, sanıkları 100 dolayında avukat savundu.

Mahkeme başkanı Kerem Küçük’ün, dosyaya sunulan belgeleri okumasının ardından söz hakkı verdiği sanıklar, Kürtçe ”söyleyecek bir şeyimiz yok” dedi.

Sanık avukatlarından Murat Timur da soruşturmanın siyasi olduğunu düşünen sanıkların, herhangi bir taleplerinin olmadığı yönünde beyanda bulunduğunu belirterek, dosyada, müvekkillerinin tutukluluğunu gerektirecek inandırıcı deliller bulunmadığını öne sürdü.

Sanık avukatlarından Orhan Hemedoğlu ise mahkeme heyetinden sanıklara zeytin dalı uzatıp haklarında tahliye kararı vermesini talep ederek, mahkemenin, yaşanan çözüm sürecine ön ayak olması gerektiğini ifade etti.

Müvekkillerinin tutuklu kalmasını gerektirecek koşullar bulunmadığını savunan diğer sanık avukatları da kaçma şüphesi olmayan sanıkların tahliyesini istedi.

Savcı, tahliyelerini istedi

Daha sonra 15 sayfadan oluşan esas hakkındaki mütalaayı okuyan Cumhuriyet Savcısı Recep Bakırcı, sanıkların gerçekleştirdiği tüm eylemlerin iddianamede ayrıntıları ve delilleriyle yer aldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

”Esas hakkındaki mütalaamızda, tüm sanıkların örgüt üyeliğinden mahkumiyetlerini istedik. Tutuklanmaları aşamasında, üyesi oldukları iddia edilen terör örgütü PKK’nın şiddet eylemlerini devam ettiriyor olması, sanıkların da bu olayları destekleyeceği ve gerçekleştireceği kanaatiyle tutuklanmaları gerekçe gösterildi.

Bugün gelişen ortamda örgütün eylemlerine son vermesi, en azından durdurmuş olması, Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’mizce dikkate alınmıştır. Sanıkların, toplum barışını bozacak şekilde düzenlenen eylemlere katılmalarını gerektirecek bir ortam olmamasından tutuksuz yargılanmaları esastır. Bu nedenle tüm sanıkların tahliyelerini talep ediyoruz.”

BDP Milletvekili Gür, gönüllü tercüman oldu

Sanık avukatlarının, müvekkillerinin Kürtçe savunma yapmak istediğini vurgulayarak, tercüman talebinde bulunması üzerine, duruşmayı izleyen BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, sanıklara gönüllü tercümanlık yaptı.

Kürtçe konuşan sanıklar, anadillerinde para karşılığı tercüman tutmalarına vicdanlarının el vermediğini ifade ederek, savcılık mütalaasına karşı savunma yapmak için mahkeme heyetinden ek süre istedi.

Verilen 15 dakikalık aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, dava dosyasındaki mevcut delil durumu, tüm delillerin toplanmış olması ve sanıkların tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak, tüm sanıkların tahliyesine hükmetti.

Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.