Son Dakika
22 Temmuz 2019 Pazartesi

CHP’li milletvekilinden etli butlu protesto

26 Mart 2013 Salı, 03:35
CHP’li milletvekilinden etli butlu protesto

Öğüt, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da açıkladığı gibi, Türkiye’deki bazı müesseselerin at, eşek ve domuz eti katkılı gıdalar üretiğini söyledi.

Bu durumun bir nedeninin de etin pahalı olmasından kaynaklandığını savunan Öğüt, “Vatandaşımıza at, eşek, domuz eti yediren ve onu denetlemeyen anlayış, ne yazık ki Et ve Balık Kurumu depolarındaki etlerimizi piyasaya sürmüyor” dedi.

Ensar Öğüt, çok sayıda Et ve Balık Kurumu deposunun dolu olduğunu, bu nedenle satmak için hayvanını getiren üreticilere Temmuz ayına gün verildiğini belirtti.
Bilgi Edinme Yasası’na göre, ülke genelinde kombinaların depolarında et miktarını öğrenmek için başvuruda bulunduğunu kaydeden Öğüt, ancak kendisine yanıt olarak depolama kapasitesinin verildiğini dile getirdi.

Öğüt, şöyle devam etti: “Bizim köylümüzün ürettiği kaliteli eti Et Balık Kurumu’nun depolarında tutuyorsunuz, vatandaşa pahalı et yediriyorsunuz. Dışarıdan getirilen ithal etin fiyatı düşmesin, ithalatçı zarar etmesin diye, Et Balık Kurumu depolarındaki yerli üretim etler piyasaya sürülmüyor. Bu sefer vatandaş at, eşek, domuz eti bulup satmaya kalkışıyor. Sayın Başbakan, müslüman ülkesinde bunlar yapılıyor. Bunlardan haberiniz var mı? Gelin lütfen bizim etimizi mundar etmeyin. Et Balık Kurumu’ndaki etlerimizi piyasaya sürün.”

Kendisine mektup yazan bir vatandaşın, kredi çekmek için talepte bulunduğunu ancak Ermenistan sınırında olduğu gerekçesiyle tarım arazisinin ipotek kabul edilmediğini anlattığını söyleyen Öğüt, “Bir yandan açılım yapıp Türkiye’yi bütünleştirmeye çalışıyorsunuz, bir yandan Ermenistan sınırındaki vatandaşın toprağını teminat kabul etmiyorsunuz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz