Son Dakika
13 Aralık 2019 Cuma

Ergenekon davasında 64 isme müebbet talebi

19 Mart 2013 Salı, 02:42
Ergenekon davasında 64 isme müebbet talebi

”Ergenekon” davasında savcının mahkemeye sunduğu mütalaada, aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın da bulunduğu 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, savcılıkça hazırlanan 2 bin 271 sayfalık mütalaada, soruşturmalar kapsamında elde edilen bilgilerin, ”Ergenekon terör örgütünün” devletin bir çok kurumuna sızdığını gösterdiği iddia edildi.

Mütalaada, şu görüşlere yer verildi:

”Örgüt mensuplarının sızdığı devlet kurumlarından biri de Türk Silahlı Kuvvetleri olduğu, yürütülen soruşturmalar neticesinde örgüt mensubu olup, TSK içerisine sızdığı anlaşılan bazı kişiler hakkında işlem yapılmasının ardından, örgütün yürütülen soruşturmayı TSK’ya karşı yürütülüyormuş gibi göstererek kamuoyu oluşturmaya çalıştığı, bu yolla bir yandan suçlananların ortaya çıkmasını engellemek isterken diğer yandan da yürütülen soruşturmaları kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmak istediği tespit olunmuştur.”

Mütalaada, 64 sanık hakkında, TCK’nın 312/1 maddesi uyarınca, ”cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellenmeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Hakkında bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen sanıklar şöyle:

Ergenekon Davası’nda savcıların verdiği esas hakkındaki mütalaada, aralarında Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’unda bulunduğu 64 sanığın ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi. Ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen sanıkların isimleri şöyle:

 

1-Hurşit Tolon

2-Tuncay Özkan

3-Alaettin Sevim

4-Alparslan Arslan

5-Bekir Öztürk

6-Cemal Gökçeoğlu

7-Cihandar Hasan Hanoğlu

8-Doğu Perinçek

9-Durmuş Ali Özoğlu

10-Dursun Çiçek

11-Emin Gürses

12-Ergün Poyraz

13-Erhan Timuroğlu

14-Erol Manisa

15-Fatih Hilmioğlu

16-Ferit İlsever

17-Fuat Selvi

18-Ümit Sayın

 

19-Kemal Gürüz

20-Hasan Ataman Yıldırım

21-Hasan Atilla Uğur

22-Hasan Iğsız

23-Hayrettin Ertekin

24-Hayrullah Mahmut Özgür

25-Hıfzı Çubuklu

26-Hulusi Gülbahar

27-Hüseyin Görüm

28-Nusret Taşdeler

29-İbrahim Şahin

30-İsmail Hakkı Pekin

31-İsmail Sağı

32-İsmail Yıldız

33-Kemal Aydın

4-Kemal Kerinçsiz

35-Kemal Alemdaroğlu

36-Levent Ersöz

37-Mehmet Eröz

38-Mehmet Fikri Karadağ

39-Mehmet Haberal

40-İlker Başbuğ

41-Mehmet Otuzbiroğlu

42-Şener Eruygur

43-Muammer Karabulut

44-Muhittin Erdal Şenel

45-Murat Uslukılıç

46-Mustafa Yurtkuran

47-Mustafa Balbay

48-Mustafa Dönmez

49-Mustafa Koç

50-Ferit Bernay

51-Muzaffer Tekin

52-Neriman Aydın

53-Oktay Yıldırım

54-Orhan Güçlü

55-Osman Yıldırım

56-Sedat Özüer

57-Serhan Bolluk

58-Sevgi Erenerol

59-Sinan Aygün

60-Tekin Irşi

61-Veli Küçük

62-Yalçın Küçük

63-Yusuf Erikel

64-Ziya İlker Göktaş

Mütalaada, Danıştay saldırısının faali Alparslan Aslan’ın 4 kez, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün 6 kez, eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in de 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları istendi.

Mütalaada, davanın firari sanıklarından eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Turan Çömez, Emrah Gönenci, Mustafa Bakıcı ve Saipir Debzlelvidze’nin de firari sanık olması nedeniyle haklarındaki dosyasının ayrılması talep edildi.

Eski MİT görevlisi olan Özel Yılmaz’ın dosyasının ise MİT görevlilerinin yargılanmasına dair kanunda yapılan değişiklik nedeniyle ayrıldığı anımsatılan mütalaada, yargılama sırasında ölen sanıklar İlhan Selçuk, Murat Özkan ve Engin Aydın;ın ise dosyalarının düşürülmesi istendi.

100’ü aşkın sanık, ”örgüt üyeliği” ile suçlandı

Mütalaada, sanıklar Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bora Perinçek, Ferda Paksüt ve Recai Alkan’ın da aralarında bulunduğu 100’ü aşkın sanık hakkında, ”Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörüldü.

”Ergenekon” davasının iddianamesinde bazı sanıklar hakkında örgüt üyeliği ya da örgüt yöneticiliği suçundan ceza verilmesinin istendiği anımsatılan mütalaada, daha fazla hapis cezası gerektiren ”Hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek” suçundan cezalandırılmaları talep edildiği için Yargıtay içtihatları gereğince örgüt yöneticiliği ve üyeliğinden ceza verilmesine yer olmadığı ifade edildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.