Son Dakika
08 Aralık 2019 Pazar

CHP’li Aygün’e müebbet hapis talebi

19 Mart 2013 Salı, 02:45
CHP’li Aygün’e müebbet hapis talebi

”Ergenekon” davasının tutuksuz sanıklarından CHP Milletvekili Sinan Aygün’ün, TCK’nın 312/1’inci maddesi uyarınca, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

”Ergenekon” davası kapsamıda tutuklu yargılanan Osman Yıldırım’ın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenilen mütalaada, Danıştay saldırısına ilişkin ise gönüllü olarak vazgeçtiği için cezalandırılmaması talep edildi.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Cumhuriyet savcıları tarafından hazırlanan esas hakkındaki mütalaanın sanıkların hukuki durumlarıyla ilgili bölümü okundu.

Buna göre mütalaada, Osman Yıldırım’ın TCK’nın 312/1’inci maddesi uyarınca ”Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi istendi.

Mütalaada, Yıldırım’ın Danıştay saldırısına ilişkin ise, tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs ve 4 kişiyi öldürmeye iştirak etmek suçlarından gönüllü olarak vazgeçtiği gerekçesiyle, bu suçlardan ceza verilmemesi talep edildi.

Tutuksuz yargılanan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’ın ise ”silahlı örgüte üye olmak”, ”devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yok etmek, sahtecilik yapmak, başka yerde kullanmak, hileyle almak”, ”devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etmek” ve ”açıklanması yasaklanan gizli kalması gereken bilgileri temin etmek” suçlarından 19 yıldan 38 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörüldü.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.