Son Dakika
14 Aralık 2019 Cumartesi

Teröristten Yeni Mesajlar Var !

18 Mart 2013 Pazartesi, 18:45
Teröristten Yeni Mesajlar Var !

Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da okunacak çağrısını almak üzere Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den oluşan BDP heyeti, İmralı’dan döndü.

Heyet adına Selahattin Demirtaş, İmralı dönüşünde bir açıklama yaptı. “Önemli toplantılarımızdan birini daha gerçekleştirdik. Öcalan’ın bir mesajı var, onu paylaşmak istiyorum” diyen Demirtaş, Öcalan’ın mesajını okudu.

Demirtaş, Öcalan’ın mesajını şu sözlerle aktardı:

“Mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerleyerek devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye’nin demokratikleşmesidir. Çabalarımız da bunun içindir.

Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Nevruz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum. Hazırlayacağım bildiri tarihi nitelikte bir çağrı olacaktır. Bu çağrı çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır.

Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden, bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum.

Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum.

Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır.

Süreç ilerledikçe kamuoyunu kendi adıma daha detaylı bir şekilde bilgilendirebilmeyi umuyor; herkese bir kez daha selam ve sevgilerimi iletiyorum.

DEMİRTAŞ’A İKİNCİ HEYETTE İZİN ÇIKMAMIŞTI

BDP, ikinci heyet için Selahattin Demirtaş’ın adını önermiş, ancak Adalet Bakanlığı izin vermemişti.

İmralı’ya ilk ziyareti DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP Mardin Milletvekili Ayla Akat Ata gerçekleştirmişti.

Adaya giden ikinci heyette ise BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan yer almıştı.

ÖCALAN 3 MEKTUP YAZMIŞTI

Abdullah Öcalan, BDP, Kandil ve örgütün Avrupa kanadına üç mektup yazmıştı. Mektuplar, adreslerine ulaştırılmıştı.

İkinci ziyaretin ardından görüşmelere ait tutanakların basına sızması tartışmalara yol açmıştı.

Tutanakların sızmasına yol açtığı belirlenen BDP Parti Meclis üyeleri Rauf Kocaman ve Resul Baykara görevlerinden istifa etti. Partinin basın bürosunda çalışan Ali Özgüç’ün işine de son verildi.

PKK, elinde tuttuğu 6’sı asker 8 kamu görevlisini de geçen hafta serbest bırakmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.