Erdoğan’dan Kerry’ye: Size yakışmıyor

03 Mart 2013 Pazar, 17:29
Erdoğan’dan Kerry’ye: Size yakışmıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaklaşık 2.5 saat süren görüşmesinde, “siyonizm”e yönelik eleştirileri nedeniyle peş peşe yapılan açıklamaları anımsattı ve “Siz, 31 Mayıs 2010’da uluslararası sularda masum 9 sivil vatandaşımız öldürüldüğünde dahi bu kadar sert açıklama yapmadınız. Ki ölenlerden biri ABD vatandaşı idi ve o saldırıyı kınamadınız. Bu ortaklığımıza yakışmıyor” dedi.

Erdoğan, açıklamaların iki müttefikin stratejik işbirliğine ve model ortaklığına yakışmadığını belirtti. Yetkililerin “gergin geçmedi” yorumunu yaptıkları görüşmede Erdoğan şu mesajı verdi: “Türkiye, İsrail’i ilk tanıyan devletlerden biri. Biz, İsrail’in varlığına karşı değiliz ama Filistin halkının varlığı konusunda duyarlıyız. İki devletli çözüme bağlıyız. Eğer İsrail’in varoluş hakkı tanınıyorsa, Filistin’in de varoluş hakkı tanınmalı.”

Kerry’nin ise Ortadoğu barışı için Obama yönetiminin aktif rol oynamakta kararlı olduğunu belirterek, “yeni bir inisiyatif başlatırken bu açıklamalar bizim elimizi zayıflatıyor. İlişkilerinizin bozuk olması bu süreci zorlaştırıyor. Türkiye ve İsrail’in ilişkilerinin normalleşmesi bizim Ortadoğu barışı için inisiyatiflerimizde gücümüzü artırır” mesajı verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz