Fransa Meclisinde Ermeni küstahlığı

28 Şubat 2013 Perşembe, 15:57
Fransa Meclisinde Ermeni küstahlığı

Fransız Milli Meclisi’nde Ermeniler, “Hocalı Katliamı”nı hatırlatan Azerbaycanlı iki genci linç etmek istedi. Kaçarak linç girişiminden kurtulan gençlerden birinin iç organları zarar gördü, kaburga kemiği kırıldı. Diğerinin de yüzünde ezilmeler meydana geldi. 

Fransa Meclisinde Ermeni skandalı

“Hocalı Katliamı”nın yıldönümünde Fransız Meclisi’nde bir skandal yaşandı. Fransız Milli Meclisi’nde Sumget olayları ve Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili yapılan toplantıda Hocalı katliamını hatırlatan Azerbaycanlı iki genç linç edilmek istendi.

Öldüresiye darp edildiler

Irkçı Ermeni partisi yanlısı yaklaşık 40 kişilik bir grup, “Bugün Hocalı katliamının yıldönümü” diyen Paris’teki Azerbaycan Evi’nin idarecisi Mirvari Fataliyeva ve öğrenci Vüsal Hüseynov’u öldüresiye darp etti.

Vüsal Hüseyinov’un darp edildiği sırada Mirvari Fataliyeva kaçmayı başararak diğer salondakilerden yardım istedi.

Bu sayede ölümden dönen gençlere ilk müdahale mecliste yapıldı. Gençler, olayın duyulmasının ardından meclise giden Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Elçin Amirbayov tarafından hastaneye kaldırıldı.

Büyükelçi Amirbayov, Vüsal Hüseynov’un iç organlarının zarar gördüğünü, kaburga kemiğinin kırıldığını, Mirvari Fataliyeva’nın da yüzünde darp sonucu ezilmeler olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Olaya Fransız milletvekillerinin seyirci kaldıklarını söyleyen Fataliyeva, adli tıptan rapor alıp olayı Fransız mahkemelerine taşıyacaklarını belirtti.

O senatörlerden bu kez de kınama

Olaya ilişkin ilk tepkiler de gelmeye başladı.

Fransa’da geçtiğimiz yıl gündeme gelen Ermeni iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili yasa tasarısının Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasında önemli rol oynayan Fransız Senatör Nathalie Goulet liderliğindeki 7 Fransız senatör saldırıyı kınadı.

Senatör, parlamento binası içinde demokratik bir tartışma ortamında yaşanan saldırının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Azerbaycan’dan sert tepki

Azerbaycan’da gerek resmi makamlar gerekse de sivil toplum örgütleri Fransa Parlamentosunda Azerbaycanlı öğrencilere yapılan saldırıyı sert bir dille kınadı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransız yetkililerden suçluların en kısa zamanda cezalandırılmasını istedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz