Yargıtay Balyoz’da Son Kararı Verecek

27 Şubat 2013 Çarşamba, 15:29
Yargıtay Balyoz’da Son Kararı Verecek

Emekli Orgeneraller Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın da aralarında olduğu 325 kişinin hapis cezası aldığı Balyoz davası son söz için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Eylül 2012’de karara bağlanan Balyoz dava dosyasına ilişkin gerekçeli kararını 7 Ocak 2013’te açıklanmıştı. Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından mahkeme davanın taraflarına dosyayı tebliğ etti. Tebliğ işlemlerinin tamamlanmasının ardından mahkeme dosyayı temyiz incelemesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. 1

045 klasörden oluşan dosya, sabah saatlerinde adliyeye ait sivil bir araca yüklendi. Mahkeme kaleminden 2 memurun yer aldığı araca güvenlik için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli sivil polisler eşlik etti. Dosyanın öğle saatlerinde Yargıtay’a ulaşması bekleniyor.

Balyoz davasında 21 ay süren yargılama sonunda emekli komutanlar Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’ya 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Orgeneral Bilgin Balanlı ve MHP’li vekil Engin Alan 18 yıl, emekli Albay Dursun Çiçek ise 16 yıl hapis cezası almıştı.

Dava kapsamında 325 sanık ceza alırken, 34 sanık ise beraat etmişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz