Mektup Şov Başladı !

27 Şubat 2013 Çarşamba, 20:35

DEMİRTAŞ: ÖNÜMÜZDEKİ SAATLERDE MUHATAPLARINA ULAŞACAK

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’a ait mektupların önümüzdeki saatlerde muhataplarına ulaşmış olacağını bildirdi.

BDP Genel Merkezi’nde Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantıları yapıldı. Demirtaş, parti genel merkezinden ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Öcalan’ın mektuplarının muhataplarına gönderilip gönderilmediği sorusu üzerine Demirtaş, toplantıda bu konunun da görüşüldüğünü ancak bunun dışında farklı konuların da ele alındığını söyledi. Demirtaş, ”Mektuplar, önümüzdeki saatlerde muhataplarına ulaşmış olacak. Mektuplar gitti” dedi.

Mektupların kimler tarafından ulaştırılacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Demirtaş, ”Biz, bize yardımcı olacak insanları bulduk, gönderdik” diye konuştu.

Demirtaş, mektupları ulaştıracak kişilerin milletvekili olup olmadığına ilişkin soruya, ”Teknik bir işten söz ediyoruz. İşin esasını belirleyen bir şey değil” yanıtı verdi.

İmralı’ya gidecek 3. heyette kimlerin yer alacağına dair konunun toplantıda gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Demirtaş, şunları söyledi: ”Hayır, Biz bunun tartışmasını bu saatten sonra yapacak değiliz. Herhangi bir milletvekili grubumuz bu çalışmayı rahatlıkla yürütebilir. Hiç fark etmez. Bu olağan toplantıydı, çok önceden tarihi belirlenmiş bir toplantıydı. Son gelişmelere denk gelmiş olması vesilesiyle uzun uzun bu konular da değerlendirildi. Sadece mektup üzerine alınmış olağanüstü bir toplantı kararı değil. Nevruz’u da konuştuk, 8 Mart’ı da konuştuk, bütün planlamalarımızı konuştuk” Demirtaş, bir gazetecinin ”Bu mektuba cevaben bir mektup kaleme alındı mı” sorusunu ”Hayır, onun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Birkaç gün daha belki üzerinde çalışmamız lazım” diye yanıtladı.

AHMET TÜRK VE AYSEL TUĞLUK İDDİASI YALANLANDI

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, DTK Eş Başkanı, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile mektup iletmek üzere Kandil’e gittikleri haberlerini yalanladı.

TBMM’de AA’nın sorularını yanıtlayan Türk, Abdullah Öcalan’ın Kandil’e yazdığı mektubu götürdüklerine dair haberlere ilişkin, ”Ben burada, TBMM’deyim. Aysel hanım (Tuğluk), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir toplantıya katılmak için Diyarbakır’da. Bu haberin kaynağı nedir, nasıl şekil aldı biz de anlamış değiliz. Ben de hayretle karşıladım” dedi.

Süreç içinde görüşmeler olabileceğini belirten Türk, ”Gidebiliriz, tartışabiliriz. Bu sürecin kalıcı bir hale dönüşmesi için biz başından beri, elimizden geldiğince çabalarımızı derinleştireceğiz. Bu konuda katkı sunmaya çalışacağız” diye konuştu.

Kandil’e gitmelerine yönelik bir planlama olup olmadığı sorusuna Türk, ”Şu anda bir araya gelip bu konuyu görüşmedik” karşılığını verdi.

Kandil’e gidebileceklerini, bunun imkan dahilinde olduğunu belirten Türk, ”Olabilir, tartışacağız ama kararlaştırdığımız bir şey yok. Ne olacağını bilemiyorum. Yarın da yalancı çıkmak istemiyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz