“Ne konuşacaklarını bilmiyoruz”

23 Şubat 2013 Cumartesi, 15:11
“Ne konuşacaklarını bilmiyoruz”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İmralı’ya gidecek BDP heyeti ile ilgili değerlendirmede bulundu. “Gittiklerinde ne konuşacaklarını bilmiyoruz. Önemli olan alınacak sonuçtur” diyen Arınç, Sinop ve Samsun’daki olaylara da değindi.

“Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Önemli olan sonuç”

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Arınç, İmralı’ya gidecek BDP heyeti ile ilgili şunları dile getirdi:

“Gittiklerinde ne konuşulacaktır? Nasıl bir mesaj açıklanacaktır? Bunları bilmiyoruz. Bunları Bakanlar Kurulu’nda da tartışmadık, görüşmedik. Gündemimizde böyle bir konu yok. Her zaman ifade ediyoruz önemli olan bu sürecin sonunda geleceğimiz noktadır. Önemli bir konu, Türkiye’yi yıllardan beri meşgul eden bir konu. Türkiye’nin kanayan yarası. Eğer silah bırakmak ülke dışına çıkmak ve bunu takip eden gelişmelerle terörü sonlandırabilmek mümkün olabilecekse ki biz öyle ümit ediyoruz kamuoyunun da beklentisi o şekilde. Bu süreci sükunetle takip etmeli ve sonuca hepimiz müdahil olmalıyız. Çünkü kamuoyunda yapılan anketlerde süreç konusunda olumlu bir düşüncenin hakim olduğunu veya terör sona erecekse bu gelişmeler sonucunda bundan ülkenin ve insanların yarar göreceği şeklindedir.”

“Emniyet o olayları çıkaranları tespit etmekte zorluk çekmeyecektir”

  Arınç, Sinop ve Samsun’daki olaylara da değindi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, “Arabanın üstüne çıkarak camları kırmaya çalışanların veya öğretmen evi önünde toplanarak kollarını kaldırmış bir şekilde malum işaretleri veren bazı grupların taşkınlıkları açık biçimde görünüyor. Emniyet güçleri kamera kayıtlarından veya başka bir delillerle bu kanuna aykırı eylemi yapanların tespitinde zorluk çekmeyeceklerdir zannediyorum. Bu bir yargı sürecinin başlamasıdır, savcılıklar soruşturma yapmaktadırlar. Sonunda bu olaylarda kimin dahli olduğunu, kimin kanunsuz bir eylem yaptığını herhalde hepimiz göreceğiz ve yargı bu konuda kararını vermiş olacaktır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz