Aydın Üniversitesi’nde “Kürdistan” Skandalı

23 Şubat 2013 Cumartesi, 15:36

İstanbul Aydın Üniversitesi öğrenciler için hazırlattığı kitapçıkta, Türkiye’nin bir kısmı Kürdistan olarak gösterildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi, öğrencileri için hazırlattığı Meslekler Rehberi Kitapçığı’nda Türkiye’yi böldü.

Üniversite kitapçığındaki dil bölümlerinin tanıtıldığı sayfada yer alan haritada Türkiye’nin bir kısmı Kürdistan olarak gösterildi. Ülkelerin ve dillerinin tanıtıldığı haritada Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin dili Kürtçe olarak işaretlendi.

‘KABUL EDİLEMEZ BİR HATA’

Kitapçıktaki Türkiye haritesi ile ilgili üniversitenin Facebook ve Twiter sayfalarına şikayet yağarken, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, konuyu ‘kabul edilemez bir hata’ olarak değerlendirdi.

Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Aydın, Twitter hesabında yaptığı açıklamada “Kabul edilemez bir hata. İnsan faktörü” dedi. Skandal haritanın 15 gün önce fark edildiğini belirten Aydın, kitapçıkların toplatıldığını söyledi.

‘ARAMA MOTORUNDAN BULUNDU’

İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Yadigar İzmirli de konuya ilişkin bir basın açıklaması yaparak arama motorundan alınan görselin kullanıldığını ve hatanın düzeltildiğini belirtti.

Rektörün açıklaması şöyle:

“Üniversitemizin lise öğrencilerine yönelik olarak hazırladığı “Meslekler Rehberi”  broşüründe, dil ve mütercim tercümanlık konulu sayfada, bir arama motorundan alınan görsel kullanılmıştır. Kullanılan görseldeki hata daha sonra fark edilerek 6 Şubat 2013 günü üniversitemiz tarafından toplatılmış ve gereken düzeltme yapılmıştır. Yapılan bu talihsiz hata hiçbir şekilde kurumumuzun görüşlerini yansıtmamakla birlikte tamamen insan faktörünün sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İstanbul Aydın Üniversitesi olarak tarafımızdan gereği yapılmıştır.”

Sözcü Gazetesi / Deniz Ayhan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz