Zemin kötü akreditasyon felaket

22 Şubat 2013 Cuma, 19:51
Zemin kötü akreditasyon felaket

Önceki gün Türk Telekom Arena Stadı’nda Galatasaray’ın, Schalke 04’le oynadığı maçta gördüklerim beni oldukça üzdü. İlk olarak zeminden bahsetmek istiyorum. İngiltere’de tam 37 yıldır maç seyrediyorum. Bunların çoğunda da Arsenal’in Emirates Stadı’nda oluyorum. Akustiği Emirates’ten karşılaştırılmayacak kadar etkileyici. Böyle bir stada böyle bir zemin yakışmıyor. İşin kolayına kaçıp, iklimden şikayet etmekle bu iş olmuyor. Real Madrid, 100 bin Pound transfer parası verip, Arsenal’in her sene ödül alan Çim Mühendisi Paul Burgess’i kulüp bünyesine dahil etti. İklim şartlarına rağmen tedbirlerini alarak, Bernabeu’ya mükemmel bir zemin kazandırdı. Neden bu işi profesyonellere bırakıp da, çözüm aramıyoruz. Her ülkenin iklimine göre saha bakımı değişik. Bilen adamları getirmezsek, Schalke maçındaki manzaraları daha çok görürüz.

Ada’da direkt gelemezsin

İkinci bahsetmek istediğim şey ise akreditasyon sistemi… Her konuda kendimizi Premier Lig’le ya da Ada’nın hakemleriyle kıyaslıyoruz. Neden akreditasyon sisteminde neden İngiltere’yi örnek almıyoruz, bundan söz etmek istiyorum. Diyelim Doğan Haber Ajansı Müdürü Faik Gürses, Londra’ya geldi. Premier Lig’in bütün akreditasyon sistemini verdiği Futbol Data.co Şirketi’ne buradaki maçları seyredebilmek için müracat etti. Gelecek cevap son derece olumlu olmakla birlikte, Blue Square Ligi’nden (Amatör Lig’den) akredite verirler.

30 tane gittiği maçlardan yazıyı ve 5 milyon Pound’luk sigortasıyla birlikte ikinci sene Lig Two (4. Lig) ve sırasıyla Premier Ligi izlemesi için 5 sene çalışmak zorunda.. Ve gittiği maçlardaki yazıyı görsel ya da yazılı bir basın kuruluşunda yayımlaması gerekir. Schalke maçında bu konuda inanılmaz bir karışıklık vardı. Sadece basın kartı olan ve hiçbir yerde yazısı yayınlanmayan insanlar basın tribününü doldurmuş durumdalardı. Gördüklerim ve duyduklarıma gerçekten inanamadım. Yerde bulunmuş eski akreditasyon kartıyla maça giren insanlar olduğunu söylediler. Ada’daki sistemi neden Türkiye’ye getirip, sadece çalışan insanlara bu konuda öncelik versek, hiç iyi olmaz mı? İşte hem zemin hem de bu akreditasyon olayı, Schalke karşılaşmasında dikkatimi çeken ve olmaması gereken iki konu olarak hafızama kazındı.

Edip Adanır

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz