‘Hocalı’da yapılanlar bir soykırımdır’

21 Şubat 2013 Perşembe, 14:16
‘Hocalı’da yapılanlar bir soykırımdır’

Kürkçüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 26 Şubat 1992 de Azerbaycan’ın önemli yerleşim birimlerinden, Hocalı’da, savaşla uzaktan yakından alakası olmayan 613 Azerbaycan Türkü’nün kendi topraklarında hunharca katledildiğini hatırlattı.

Hocalı’da katliama maruz kalanların arasında kadın ve çocukların da olduğunu ifade eden Kürkçüoğlu, ”Hocalı’da 613 Türk katledildi. Bu bir soykırımdır. Hocalı’da bir Türk soykırımı yapılmıştır. Birleşmiş Milletler, tarihi boyutlarıyla olayı değerlendirmeli. Hocalı katliamının tarihini, Türk soykırımı günü olarak kabul etmelidir” diye konuştu.

Kürkçüoğlu, Hocalı’da yaşanan katliamlara, vicdan sahibi Ermenilerin dahi gönlünün razı olmadığını ve bazı Ermeni yazarların bunu kitaplarında kaleme aldıklarını kaydetti.

Hocalı ile 1918 yılında Erzurum Yanıkdere’deki soykırımı yapan elin aynı el olduğunu belirten Kürkçüoğlu, şöyle konuştu:
”Hocalı’da 1992’de yaşanan katliam sonrasında yabancı basın mensupları bölgeye gelerek çekim yaptı ve gerçekleri tüm dünyaya gösterdi. Olayın bizzat geçtiği yerde görüntüler çekildi. Ama maalesef yakın tarihte katliam yapılmasına rağmen, bu olayı yeteri kadar dünya gündemine taşıyamadığımız, gösteremediğimiz bir gerçek. Yanıkdere, Erzurum’da bulunan şehitliklerden sadece birisi. Şunu herkes iyi bilmeli. Erzurum Yanıkdere’de 3 bin masum Müslüman Türk katliamını yapan el ile, 26 Şubat 1992’de Hocalı’da katliam yapan el aynı eldir.”

Türkiye’nin olumlu adımları karşılıksız kaldı

Kürkçüoğlu, Türkiye ile Ermenistan’ın fiziki anlamda sadece iki komşu ülke olduğunu anımsatarak, Türkiye’nin ikili ilişkileri geliştirmeye özen gösterdiğini hatırlattı.

Türkiye’nin attığı adımlara karşı, Ermenistan’ın olumlu bir tavrının olmadığını ifade eden Kürkçüoğlu, şunları kaydetti:
”Anadolu ve Kafkasya’da Müslüman Türk katliamlarının yapılmasının siyasi yanlarının tarih süzgecinden iyice geçirilmesi lazım. Türkiye, Ermenistan ile ilişkileri güzelleştirmeye çalışmıştır. Fakat Ermenistan bunun tam tersine Türkiye’nin doğu topraklarını kendi toprağı olarak göstermeye çalışmıştır.”

”Rusya’nın hayali soykırımları beraberinde getirdi”

Kürkçüoğlu, Ruslar’ın Şark meselesi sürecinde Kafkasya üzerinden sıcak denizlere inme hayali kurduğunu dile getirerek, Rusya’nın bu hayali için Kafkasya ile Anadolu arasında fiziki bir set kurma çabası sonucu Ermenistan’ın kurulduğunu savundu.

Kafkasyada yaşanan sıkıntılara Rusların asırlar öncesine dayanan hayallerinin sebep olduğuna değinen Kürkçüoğlu, şöyle konuştu:
” Tarih bilimsel belgelerin konuştuğu bir bilim dalıdır. 19. asırda yaşananlar aynı zamanda 21. yüzyılda cereyan edecek olayların da şekillenmesini sağlamıştır. Azerbaycan’a bağlı olan Karabağ ve Türk izleri taşıyan Revan yani Ermenistan’ın başkenti olan Erivan Türkler’in elinden, Ruslar’ın hayali için çıkartılmıştır. Dikkat ederseniz her Karabağ meselesinde Rus askeri birlikleri bölgeye gelir. Ruslar Ermenistan’ı ve Karabağ’ı bir arka bahçe gibi görür. 1988’de Ruslar tekrar Karabağ meselesini gündeme getirdi ve taşının altıyla üstüyle Azerbaycan toprağı olan yeri yavaş yavaş Ermenilere işgal ettirdiler. Burdaki savaş Azarbaycan-Ermenistan savaşından çok ötedir. Rusya ve bahsettiğimiz diğer ülkeler, Azerbaycan’ın önünde kendi hakimiyetleri altında bir Ermenistan devleti oluşturmak istemişler, Azerbaycan topraklarının yüzde 25’ini böylece işgal etmişlerdir.”

Kürkçüoğlu, Karabağ topraklarının Azerbaycan’ın öz toprağı olduğunu, Ermenistan’ın bölgeden kısa sürede çekilmesi gerektiğini söyledi.

Gelecekte barıştan söz etmek için öncelikle Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerektiğini belirten Kürkçüoğlu sözlerini şöyle tamamladı:
”Ruslar’ın sıcak denizlere inme hayali, Hocalı’da Müslüman Türk katliamını getirdi. Hocalı’da yapılanlar bir soykırımdır. Bütün dünya mutlaka 26 Şubat’ı, Türk soykırım günü olarak kabul etmeli. Ermenistan bu toprakları kısa sürede boşaltmalı ve geri çekilmeli. Karabağ’da olan olaylar nedeniyle Azerbaycan, kendi topraklarında çok şehit vermiştir. Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 25’i işgal altında. Ermeniler tarafından işgal edilmiştir ancak bunun arkasında başta Rusya ve farklı ülkeler var.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz