Başkanlık sistemi yeni anayasada olmayabilir

21 Şubat 2013 Perşembe, 13:41
Başkanlık sistemi yeni anayasada olmayabilir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen “Hükümet Sistemi Arayışları ve Başkanlık Sistemi” konulu panele katıldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VE SİYASAL İSTİKRAR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, başkanlık sistemi ile siyasal istikrarın sağlanacağını söyledi.

Başkanlık sistemi önerisinin anayasa çalışmalarını aksatmayacağını belirten Bekir Bozdağ, federal bir yapı ön görmediklerinin altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “ Siyasi istikrarı parlamenter sistem zorunlu olarak tesis etmiyor. Sistemin doğasında istikrarı zorunlu kılan bir yapı yok. Pek çok ekonomik kriz, pek çok problem..

Türkiye’de bir istikrar olmuş mu? Olmamış. Onun için istikrarı sistemin kendisinin doğurması lazım. Başkanlık sistemi istikrarı doğrudan doğuruyor.” dedi.

Bekir Bozdağ, başkanlık sisteminin ülkenin üniter yapısına zarar vermeyeceğinin de altını çizdi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı, başkanlık sistemi önerisinin yeni anayasa çalışmalarını aksatmayacağını kaydetti.

YENİ ANAYASADA BAŞKANLIK SİSTEMİ GERİ ÇEKİLEBİLİR

Bozdağ,  “Eğer uzlaşma komisyonu uzlaşmayla milletin önüne bir anayasayla koyarlar ve derlerse ki, başkanlık sistemi hariç biz anayasanın diğer bütün hükümlerinde uzlaştık derlerse o zaman biz başkanlık sisteminin yeni anayasanın önünü tıkamasına izin vermeyiz. “ dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz