TKP binasına Türk bayrağı asmaya asmayınca

20 Şubat 2013 Çarşamba, 04:00
TKP binasına Türk bayrağı asmaya  asmayınca

Bina önündeki öfkeli kalabalığı dağıtmak için binaya Türk bayrağı asmaya çalışan iki kişiye, bina içerisinde bulunanların saldırıda bulunması da olayların dahada büyümesine neden oldu.

BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’den oluşan heyetin, Sinop’ta yaşadıkları olaylardan sonra açıklanan Samsun programı değişti. Daha önce BDP’li milletvekillerinin Samsun’un İlkadım ilçesi Gazi Caddesi’nde yer alan Türkiye Komünist Partisi’nin(TKP) üst katında toplantı yapacaklarını açıklaması üzerine binlerce kişi bina önünde toplandı.

Bin kişiye yakın gösterici grubu Gazi Caddesi üzerinde BDP’li milletvekilleri aleyhine slogan attı. ‘Şehitler Ölmez, Vatan bölünmez’ sloganları atan grup, polis barikatı ile engellenmeye çalışıldı. Öfkeli kalabalığı sakinleştirmek için iki kişi TKP binasının balkonuna tırmanarak Türk bayrağı astı. Bina içerisinde bulunan kişiler ise bayrak asan kişilere soda şişesi ve taşlarla saldırdı. Bunun üzerine öfkeli kalabalık kontrolden çıkarak binaya kaldırım taşlarını atarak içeride bulunan 10’un üzerinde kişiyi linç etmek istedi. Polis, öfkeli kalabalığı biber gazı sıkarak dağıtmaya çalıştı.

Öfkeli kalabalık TKP binası önünden uzaklaştırıldıktan sonra, polis içeride bulunan kişileri polis otobüsüne bindirerek Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Samsun İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, bizzat olay yerinde bulunarak protesto gösterilerinin daha da büyümesine engel oldu. Olaylarda birçok sayıda polis, gazeteci ve gösterici yaralandı.

Öte yandan BDP’li heyetin Halkların Demokratik Kongresi üyeleri ile buluşacağı Atakum Kurupelit Düğün Salonu önünde öfkeli yüzlerce kişinin bulunduğu öğrenildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz