Devrimci Memur Hareketi’ne Operasyon

20 Şubat 2013 Çarşamba, 14:55
Devrimci Memur Hareketi’ne Operasyon

Başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere 28 ilde DHKP-C adına faaliyet gösterdiği ileri sürülen Devrimci Memur Hareketi’ne (DMH) eşzamanlı operasyon düzenlendi. Örgütün “Güvenli evler” olarak nitelendirdiği 167 memur gözaltına alındı.

Şüphelilerin DHKP-C’ye para ve eleman sağlayan Devrimci Memur Hareketi örgütlenmesi olduğu öne sürülüyor. 37 öğretmen, 43 sağlık çalışanı, 78 memur, 9 öğretim görevlisi gözaltında. 

Her kurumda elemanları var

Gözaltındaki isimlerin çalıştığı kurumlar arasında Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, SGK, DSİ, YSK da yer aldı.

Terörle Mücadele Dairesi’nin koordinasyonunda, dün sabah terör örgütü DHKP-C’ye yönelik 28 ilde başlatılan operasyonda çok sayıda adrese baskın düzenlendi. Örgüte para ve eleman sağlayan alt birimi Devrimci Memur Hareketi’ne (DMH) yönelik operasyonun, 2 yıllık takip sonucu gerçekleştirildiği öğrenildi.

KOZMİK ODADA KRİPTOLU CD

İddiaya göre, 2010 yılının Aralık ayında Ankara’da sansasyonel eylemler gerçekleştirmeyi planlarken yakalanan DHKP-C mensubu A.Ö’nün irtibatlı olduğu Yürüyüş dergisine operasyon yapıldı. Buradaki kozmik odada ele geçirilen kriptolu Devrimci Memur Hareketi isimli CD içerisinde, örgütün alt birimi olan bu yapılanmada faaliyet yürüten kamu personelinin adlarının şifreli olarak kodlandığı belirlendi. CD listesinde 605 kişilikmemur isminin geçtiği, polisin ve savcının yaptığı çalışmada 605 kişiden 177’sinin DHKP-C içerisinde aktif faaliyet gösterdikleri tespit edildi.

Bu kişileri telefonlarını dinlemeye alan ekipler, delillerin toplanmasından sonra dün operasyon için düğmeye bastı. KESK Genel Merkezi başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Hatay, Mersin, Bursa, Gaziantep ve Konya’nın aralarında bulunduğu 28 ilde birçok işyeri ve evde arama yapıldı. Çoğu öğretmen 167 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler arasında Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK, DSİ, Karayolları, YSK, DMO, Vergi Dairesi çalışanlarının da olduğu öğrenildi. Soruşturmada gözaltına alınan Akman Şimşek’in DMH yapılanmasının başındaki bir numaralı isim olduğu öne sürüldü. DMH’nın üst düzey yöneticisi Özlem Kütük ise İstanbul’da gözaltına alındı.

3 ÇUVAL İLAÇ VE MERMİ

Gözaltına alınan O. Bilgiç’in evinde, 4Ocak’ta Yunanistan’a giderken yakalananHatice Aşık’a ait kıyafetler ve 3 çuval ilaç bulundu. B. Demir’in evinde de 35mermi ele geçirildi.

3 aylık bebeğin annesine öncelik

DHKP-C’ye yönelik operasyon kapsamında Bakırköy’de bir devlet hastanesinde görevli 2 çocuk annesi hemşire de gözaltına alındı. 3 aylık bebeği göz önünde bulundurularak öncelikli olarak ifade vermesi sağlanan hemşire daha sonra serbest bırakıldı.

1000 liraya kadar aidat

Belçika ve Hollanda’da DHKPC’ye düzenlenen operasyonlarda ele geçen dokümanlarda da isimleri yer alan memurların, örgüte maddi gelir sağlamak amacıyla Yürüyüş dergisinin satışını yaptıkları, aidat adı altında para toplayarak örgüte fon oluşturdukları kaydedildi. DMH mensubu memurların 100 ile 1000 lira arasında örgüte aidat ödedikleri iddia edildi.

Karakol saldırganını evinde saklamış

Gözaltına alınan bir doktorun, 75. yıl Polis Merkezi’ne saldıran Nebiha Aracı ve Nurgül Acar’ı evinde sakladığı öne sürüldü. Nurgül Acar’ın polis Mücahit Daştan’ı şehit ettiği eyleme de yine gözaltına alınan bir sağlık çalışanının evinden gittiği belirlendi.

Kişisel veri temini

Gözaltındaki 2 SGK çalışanının, örgütün istediği kişilerin adres ve kimlik bilgilerini örgüt yönetimine gönderdikleri belirlendi. Örgütün bazı generallerin, MİT mensuplarının ve gazetecilerin kimlik bilgilerini istediği de teknik ve fiziki takibe takıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz