“BDP’li Vekillere Saygı Duyacaksın”

20 Şubat 2013 Çarşamba, 18:19

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz kentleriyle “barış buluşması” için yola çıkan aralarında Bzmilletvekillerinin de bulunduğu halkların demokratik Kongresi (HDK) heyetine Sinop’ta yapılan saldırıyı kınayarak, “Beğenirsin, beğenmezsin, bu gelenler bu ülkenin seçilmiş milletvekilleri. Orada yapacakları toplantıyı izlemeye de mecbur değilsin. Yapacakları toplantının yasalar içerisinde olduğu sürece saygı duymak zorundasın” dedi. Ak Parti Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

KATİLLERİN SIRTINI SIVAZLIYOR: CHP Genel Başkanı’nın tek yaptığı, gidip başka ülkelerde ağlamaktan ibaret. CHP Genel Başkanı’nın yaptığı çok büyük bir sorumsuzluk, açık açık polis katillerinin sırtını sıvazlamaktır. Teröristlere, ‘çiçek çocuk’ muamelesi yapan bu partinin içinde bu hal nedir? Başörtüsü düşmanları, maneviyat düşmanları hep bu partinin içinde toplanmıştır. Demokrasi düşmanları, darbe tertipçileri bu partinin içinde toplanmışlardır.

BEĞEN DİYE KONUŞTUM: Kürt milliyetçiliğini, Laz milliyetçiliğini, Türk milliyetçiliğini, Arap milliyetçiliğini de ayağımızın altına alıyoruz. Değerler silsilesi içinde, böyle bir ırki, kavmiyete, kabileye dayanan bir milliyetçilik yoktur, bu şeytandandır. Sayın Bahçeli bu konuşmayı beğenmemiş. Zaten sen beğenmeyesin diye bu konuşmayı yaptım.

–  İŞBİRLİĞİNİ SEN BİLİRSİN: MHP Genel Başkanı utanmadan sıkılmadan bizi İmralı ile işbirliği tutan bir parti olarak gösterme gayreti içinde. Onu sana sormalı, sen çok iyi bilirsin. Kenya’dan getirip sizin iktidarınıza bunu teslim edenlerin kim olduğu belli. Bu silahlar gömülecek, siyaset, fikirler konuşacak. İkinci bir ülkeye mi giderler, üçüncü bir ülkeye mi giderler. Neyi tercih ederlerse, biz bu konuda da her türlü güvenliği sınırda veririz, geçmişteki yanlışları yaşamaz ve yaşatmayız.
–  GRUP YORUM YANITI: Diyarbakır’dan Çanakkale’ye götürülen çocukların son derece saf ve temiz mektuplarını aktardım. Başta CHP Genel Başkanı olmak üzere, bazıları, çocukların bu samimi çağrılarına kulak vermek yerine, işin magazin yönüne takılıp kaldılar.
–  SAYGI DUYACAKSIN: BDP’li milletvekilleri, niyetleri ne olursa olsun Çorum, oradan Sinop’a geçiyorlar. Sinop’ta ne yazık ki CHP ve MHP’lilerden oluşan gruplar, orada bir provokasyonunun içinde yer alıyor ve şimdi de kalkıp yine iyi niyet mesajlarıyla ‘bunlara fırsat vermeyin’ diyorlar. Beğenirsin, beğenmezsin, bu gelenler bu ülkenin seçilmiş milletvekilleri. Orada yapacakları toplantıyı izlemeye de mecbur değilsin. Yapacakları toplantının yasalar içerisinde olduğu sürece saygı duymak zorundasın. Ama bunların ruh kökünde maalesef bu tür organizasyon ve toplantılara saygı yoktur, saygısızlık vardır. Irkçılık yaptınız, kavmiyetçilik yaptınız, kabilecilik yaptınız, şeytani olan anlayışa hizmet ettiniz.
–  MASAYA OTURMADIK: Terörle masaya oturmayız; asla hiçbir şeyi müzakere etmeyiz. Bizim değil, devletin kurumlarının İmralı’daki terörist başıyla konuşması asla masaya oturmak da değildir, müzakere de değildir. Bir imkanın değerlendirilmesidir. Bundan kim, niye rahatsız oluyor? Allah aşkına bu nasıl bir kan davasıdır, bu nasıl bir kan sevdasıdır, bu nasıl bir vampirlik, nasıl bir vicdansızlıktır? Bizim terör karşısında taviz verdiğimizi söyleyenlere sesleniyorum: Hangi tavizi verdiğimizi, hangi geri adımı attığımızı açıklamayan müfteridir, namerttir.

kaynak: Milliyet

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz